Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Ostrożnie z fajerwerkami!

Ostrożnie z fajerwerkami!Poparzenia, pożary, trwałe uszkodzenie wzroku, urwane palce, a także wypadki śmiertelne. Możemy sobie oszczędzić tego typu konsekwencji jeśli w sylwestrową noc zachowamy rozsądek i rozwagę przy odpalaniu petard czy rakiet.

Ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież, oraz nietrzeźwi dorośli. Lekarze pełniący dyżur w sylwestrowy wieczór często już kilka minut po rozpoczęciu nowego roku mają przed gabinetami kolejkę osób potrzebujących pomocy ze względu na oparzenia, urazy oczu czy uszkodzenia słuchu, które zostały spowodowane nieumiejętnym użytkowaniem fajerwerków.

W celu uniknięcia tych nieprzyjemnych konsekwencji kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a także informujmy służby o handlowcach, którzy oferują fajerwerki dzieciom. Warto pamiętać, że sprzedawanie tego typu materiałów osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat więzienia. (art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej)

Pamiętajmy, że fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu. Warto również sprawdzić czy petardy lub rakiety, które nabyliśmy nie posiadają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Czytajmy instrukcję obsługi i bezwzględnie przestrzegajmy zaleceń producenta. Nie rozbierajmy fajerwerków, a także nie podchodźmy do niewybuchów. Nie odpalajmy rakiet z ręki, czy stojąc na balkonie lub przy oknie – do tego celu wybierzmy gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt).

Nie zapominamy również o tym, że huk petard niezwykle stresuje zwierzęta. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Chrońmy siebie i innych. W przeciwnym wypadku może się okazać, że złamaliśmy prawo. Za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Warto rozpocząć nowy rok spokojnie, zdrowo i bez wizyty na oddziale chirurgicznym jednego z gdańskich szpitali – pamiętajmy o tym w trakcie sylwestrowej nocy.