Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Okienko Sztuki

Autor: Andrzej Hinz
Wiele spośród przedmiotów, które mamy w domu, może posłużyć do wykonania niebanalnych ozdób. W filmiku, który jest kontynuacją naszego świątecznego cyklu, pokazujemy, jak wykonać obrazek, wykorzystując między innymi technikę monotypii. Wystarczą farby plakatowe, gąbka do naczyń lub płyta CD, pudełko po czekoladkach i kilka innych drobiazgów.
WhatsApp Image 2021-03-02 at 16.48.43 (1)
Monotypia to szczególna i bardzo łatwa technika graficzna. Jej wyjątkowość polega na tym, że umożliwia ona wykonanie tylko jednej, niepowtarzalnej odbitki. Inne techniki, takie jak linoryt czy drzeworyt, pozwalają na zrobienie bardzo wielu jednakowych odbitek.
 
Na filmiku nasza koleżanka pokazuje, w jaki sposób za pomocą dostępnych w domu przedmiotów zrobić niepowtarzalny obrazek. Do jego wykonania potrzebne jest pudełko po czekoladkach, sznurek oraz klamerki lub spinki do włosów. Posłużą nam one do stworzenia "okienka", w którym umieścimy nasze grafiki. Do ich zrobienia wykorzystamy farby plakatowe, płytę CD oraz gąbkę do naczyń. Na wygląd gotowych grafik ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze są jednak: pomysł, użyte kolory i przypadek.
 
Prezentowany filmik jest kontynuacją naszego świątecznego cyklu i powstał w ramach programu profilaktycznego „Ekologiczna Klasa”. Jego autorami są strażnicy z Referatu Profilaktyki. Podobnie jak poprzednio będzie wykorzystywany podczas zajęć z uczniami. Udostępniamy go też dla wszystkich, którzy samodzielnie chcą wykonać ciekawą ozdobę.