Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Ogłaszamy wiosnę!

Śniegu w Gdańsku za wiele w tę zimę nie było co wcale nie znaczy, że porządki wiosenne można potraktować ulgowo. Funkcjonariusze straży miejskiej dopilnują, aby gdańskie dzielnice, osiedla i podwórka były znakomicie przygotowane na coraz cieplejsze dni. Kompleksowa akcja potrwa od 1 marca do 15 kwietnia.

Ogłaszamy wiosnę!

W działania zostały zaangażowane wszystkie Referaty funkcjonujące w gdańskiej straży miejskiej, dzięki czemu kompleksowa kontrola będzie dotyczyła całego miasta.

Czyściej, czyli lepiej

Podstawowym celem działań funkcjonariuszy jest skontrolowanie czystości dróg, chodników, zieleńców, w tym egzekwowanie od zarządców ich sprzątania ze śmieci i suchych liści na podstawie odpowiednich reguł prawa; w tym Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku oraz Kodeksu Wykroczeń.

To już naprawdę ostatni moment na doprowadzenie do porządku stanu swojego podwórka czy posesji dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gdańska do aktywnych działań w tym kierunku i tym samym uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji z nałożeniem mandatu karnego włącznie.

Posesja musi mieć numer

Właściciele bądź administratorzy nieruchomości zobowiązani są do ich oznakowania stosownym numerem. Numer taki musi być umieszczony w widocznym miejscu (bezpośrednio na budynku, na furtce, bramie wjazdowej), a także oświetlony w sposób pozwalający na dostrzeżenie go z ulicy przy, której stoi budynek.

Oprócz numeracji na tabliczce musi się pojawić nazwa ulicy czy też placu przy jakiej lokal się znajduje.

Z kolei gdy budynek położony jest w głębi posesji, która jest ogrodzona od strony ulicy, tabliczkę z numerem i nazwą ulicy trzeba również umieścić na ogrodzeniu przy ulicy, by był widoczny dla wszystkich. Warto pamiętać, że tego typu działania to obowiązek, który przede wszystkim ma zapewnić nam bezpieczeństwo oraz odpowiednią jakość usług.

Mowa tutaj o takich Ogłaszamy wiosnę!kwestiach jak:

  • ułatwienie w dotarciu służb ratunkowych (Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Policja). Brak szybkiego i skutecznego dojazdu do np. ofiar pożaru lub wydzielania się czadu, może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia poszkodowanych,
  • weryfikacja posesji podczas wykonywania różnych usług przez służby komunalne (np. wywóz śmieci),
  • ułatwienie w dotarciu kuriera, listonosza czy taksówki.

Strażnicy Straży Miejskiej będą kontrolować oznakowanie budynków w oparciu o obowiązujące rozporządzenie ministra infrastruktury z października 2004 roku w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości (Dz. U. nr 243, poz. 2432) oraz zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z art. 64 § 1 Kodeksu Wykroczeń: „Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”.

Ostrożnie z pupilami

Do sprzątania po swoich pupilach strażnicy miejscy przekonują mieszkańców od dawna: informują, przypominają, pouczają, wręczają torebki na psie nieczystości, a w przypadku najbardziej opornych właścicieli czworonogów sięgają także po bloczki mandatowe. Na początku listopada ubiegłego roku obok molo w Brzeźnie przeprowadzona została akcja rozdawania torebek na psie odchody. Miasto zakupiło ich aż 120 tysięcy. Połowa z nich trafiła do funkcjonariuszy, którzy każdego dnia patrolują gdańskie ulice, skwery i parki – natomiast druga część jest przeznaczona do uzupełniania zasobów dystrybutorów z bezpłatnymi torebkami. 38 takich automatów stoi w różnych punktach miasta.

Listę dystrybutorów z torebkami oraz wybiegów dla psów na terenie Gdańska znajdziesz tutaj…

Sprzątanie po swoim psie jest obligatoryjne. Tak stanowi Uchwała nr XXXII/684/12 Rady Miasta Gdańska z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska. Zgodnie z przepisami, każdy właściciel czworonoga musi natychmiast usunąć nieczystości pozostawione przez jego zwierzę. Za zlekceważenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.Ogłaszamy wiosnę!

Strażnicy miejscy stawiają głównie na działania prewencyjne, a nie na kary. Dlatego też zmotoryzowane patrole zazwyczaj mają przy sobie torebki na psie nieczystości. Wręczają je osobom, które wychodzą z psem na spacer nieprzygotowane, a później podczas rozmowy z funkcjonariuszami tłumaczą, że „nie mają jak” zająć się pozostawionymi przez ich pupila odchodami. Zakupione przez Miasto Gdańsk torebki są dostępne we wszystkich dzielnicowych referatach straży, a także na dyżurce w głównej siedzibie formacji przy ulicy Elbląskiej 54/60.

Przypominamy jednak, że nawet najskuteczniejsze kontrole nie spełnią swojej roli jeśli wspólnie jako mieszkańcy nie będziemy faktycznie zainteresowani tym jak wygląda nasze miasto.

Czytaj także:

Tekst: Łukasz Szulc