Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Odwiedziny sąsiadów zza Odry

Odwiedziny sąsiadów zza Odry

Goście z Niemiec w Straży Miejskiej w Gdańsku. 19 osób spędza w Grodzie nad Motławą tygodniowy urlop szkoleniowy. W programie pobytu grupy w Trójmieście znalazły się także odwiedziny w naszej siedzibie.

W ciągu ponad dwugodzinnej wizyty goście zapoznali się ze strukturą straży i jej zadaniami. Przez pryzmat spraw, którymi każdego dnia zajmują się funkcjonariusze, uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele o mieście. Duże wrażenie zrobiła bardzo bogata oferta programów edukacyjnych, realizowanych przez strażników w szkołach.

Niektórzy uczestnicy spotkania odwiedzają Gdańsk pierwszy raz. Ponieważ są tu już od kilku dni, poczynione obserwacje chętnie konfrontowali z wiedzą i doświadczeniem mundurowych. Wiele pytań w dyskusji dotyczyło takich kwestii jak: żebractwo, palenie tytoniu oraz picie alkoholu w miejscach publicznych, pomoc socjalna dla osób potrzebujących. Mowa była o zakazach, które mogą zaskoczyć zagranicznego turystę i o nocnym życiu Gdańska. Porównywano też zadania i kompetencje polskiej straży miejskiej oraz jej niemieckiego odpowiednika (Ordnungsamt).

Wyjazdy do polskich miast (Trójmiasta, Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania) w ramach urlopów szkoleniowych organizuje Forum Unna z Północnej Nadrenii-Westfalii. Uczestnicy podróży poznają historię i teraźniejszość odwiedzanych miejsc. W Gdańsku spotykają się między innymi z przedstawicielami lokalnej administracji, mniejszości niemieckiej, uniwersytetu, zwiedzają Muzeum Poczty Polskiej, Westerplatte oraz Europejskie Centrum Solidarności. Forum Unna organizuje wyjazdy do Trójmiasta kilka razy w roku.

[gallery link="file" ids="12495,12496,12497"]