Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Odpady wylądowały w ognisku

Autor: Robert Kacprzak
Pewien mężczyzna robił porządki i nie wiedział, jak pozbyć się śmieci z budowy. Deski, płyty, kartony i inne odpady postanowił spalić w ognisku. Przed jego bramą szybko pojawili się strażnicy miejscy.
ognisko w którym palą się odpady, obok strazniczka

Sobota, 23 września. Kilka minut po godz. 10:00 dyżurny numeru 986 otrzymał informację, że przy ulicy Dojazdowej ktoś pali ognisko i wrzuca do niego odpady. Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze z Referatu IV.

Na posesji nadal płonęło sporych rozmiarów ognisko. Silne zadymienie unosiło się ponad konary drzew. Mężczyzna tłumaczył mundurowym, że nie miał jak pozbyć się odpadów z budowy, więc postanowił je spalić. Nie wiedział, że jest to zabronione. Za popełnione wykroczenie strażnicy ukarali go mandatem, a ognisko natychmiast zostało ugaszone.

Jak właściwie pozbyć się odpadów budowlanych?

Absolutnie nie wolno wyrzucać odpadów budowlanych lub poremontowych łącznie z odpadami komunalnymi. Gdy remont w mieszkaniu wykonuje firma, to ona zobowiązana jest do odbioru odpadów powstających w jego trakcie. Jeśli remont wykonywany jest samodzielnie, to trzeba zamówić specjalny worek lub kontener w firmie wywozowej, która zajmuje się odbiorem ww. odpadów. Dodatkowo zgodnie z Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku raz w roku każdy lokal mieszkalny może bezpłatnie dostarczyć dwie tony ww. odpadów do PSZOK-u zlokalizowanego w Zakładzie Utylizacyjnym przy ul. Jabłoniowej 55 w Gdańsku. Więcej informacji na stronie Zakładu Utylizacyjnego.

Zasady segregowania odpadów w Gdańsku znajdziesz tutaj.