Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Od 30 lat z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Historia Straży Miejskiej w Gdańsku rozpoczęła się 9 sierpnia 1991 roku. Tego dnia ówczesny Prezydent Gdańska Franciszek Jamroż wydał zarządzenie nr 18/91 o utworzeniu naszej formacji. W lokalnej prasie i radiu ukazały się ogłoszenia o naborze do tworzącej się jednostki.
Straż miejska w Gdańsku zdjęcia archiwalne

Dwa tygodnie później zarządzenie Prezydenta Gdańska zostało potwierdzone Uchwałą nr XXXII/179/91 Rady Miasta Gdańska. W ten sposób został utworzony zakład budżetowy „Straż Miejska w Gdańsku”. Radni wyznaczyli też datę rozpoczęcia działalności nowej formacji na 30 września 1991 r.

Do pracy w gdańskiej straży miejskiej zgłosiło się 86 kandydatów, spośród których wybrano 35 osób. Pierwszym komendantem został Henryk Wiesiołłowski. Siedzibą powstałej formacji były pokoje nr 102 i 103 w budynku Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody. Tabor samochodowy to na początku dwa Polonezy oraz dwa Fiaty 125 p otrzymane do dyspozycji z Urzędu Miasta. Mundury pierwszych strażników były wzorowane na uniformach Policji Miejskiej z Chicago.

Dziś jest nas dziesięć razy więcej. Gdańska straż miejska liczy obecnie 359 etatów. Od 30 lat niezmiennie staramy się, by mieszkańcy Gdańska i turyści, którzy odwiedzają nasze miasto, czuli się w nim dobrze i bezpiecznie. Każdego dnia dbamy o spokój i porządek publiczny na terenie całego Gdańska.

Obecnie dysponujemy 30 radiowozami (w tym 4 pojazdy elektryczne) i 25 jednośladami (4 motocykle, 5 motorowerów, 16 rowerów). W pracy na rzecz środowiska pomaga nam specjalistyczny sprzęt: pojazd laboratorium, fotopułapki i dron. W sezonie letnim patrolujemy miejskie akweny na łodzi motorowej. Robimy to od 1994 roku i jesteśmy pierwszą strażą miejską w Polsce, która stworzyła sekcję wodną.

Miejski monitoring, który obsługują nasi pracownicy, prowadzi całodobową obserwację rejonów objętych zasięgiem 415 kamer. Lokalne studia Miejskiego Systemu Monitoringu Wizyjnego zlokalizowane są w sześciu komisariatach policji w Gdańsku. Zaczynaliśmy w lipcu 1999 roku w studiu monitoringu w Komisariacie II Policji przy ul. Piwnej.

Strażnicy pracują też z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych, wychowawczych i terapeutycznych. Ostrzegają przed zagrożeniami, mówią o potrzebie przestrzegania prawa i uczą prawidłowych zachowań. Referat Profilaktyki rozpoczął swoją działalność w 2000 roku w Dzień Dziecka. Dziś prowadzimy zajęcia w ramach 11 programów profilaktycznych. Największym zainteresowaniem cieszy się “Postępowanie ze zwierzętami”. Uczniów odwiedza wówczas nasz służbowy pies Marley. Warto dodać, że psy w gdańskiej straży miejskiej pracują od 1997 roku i jesteśmy pierwszą strażą miejską w Polsce, która zaczęła “zatrudniać” czworonogi do służby.

Większość zgłoszeń, które trafia do nas na numer 986, związanych jest z nieprawidłowym parkowaniem na terenie naszego miasta. Na drugim miejscu są zgłoszenia dotyczące środowiska i gospodarki odpadami. Przede wszystkim podejrzenia spalania odpadów, zaśmiecania i nieporządku. Dlatego też naszym priorytetem jest zmniejszenie ilości wykroczeń drogowych i działania na rzecz środowiska. W kwietniu 2020 roku w gdańskiej straży miejskiej powstał Referat Ekologiczny, którego zadaniem jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska i podejmowanie działań, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Od stycznia 2022 roku częścią referatu będzie Animal Patrol, który zajmie się zwierzętami potrzebującymi pomocy.

Nasza formacja na przestrzeni lat rosła w siłę, dojrzewała i zmieniała się. Każda z tych zmian była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i próbą udoskonalenia naszych działań, tak byśmy byli jeszcze bardziej pomocni i skuteczni. Zawsze żyliśmy tym, czym żył Gdańsk. Braliśmy udział w zabezpieczaniu najważniejszych wydarzeń w naszym mieście. Natychmiast ruszaliśmy na pomoc, gdy dochodziło do wydarzeń tragicznych. 

Cieszymy się, że możemy być potrzebni i dziękujemy za zaufanie. Z mieszkańcami i dla mieszkańców (bo tak brzmi nasze motto) chcemy pracować co najmniej przez następne trzydzieści lat.

Krótki film przedstawiający gdańską straż miejską z okazji 30-lecia jej istnienia: