Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Nowy strażnik w naszych szeregach

Nowy strażnik w naszych szeregachWabi się Marley i jest najmłodszym gdańskim strażnikiem. Dwumiesięczny golden retriever przyjechał do nas w minioną niedzielę. Już niebawem będzie pracował z dziećmi i uczył je jak postępować ze zwierzętami. Wcześniej musi jednak przejść niezbędne szkolenia, by należycie przygotować się do służby.

Marley jest następcą Vigora, który był strażnikiem-nauczycielem przez 10 lat. Powołanie do służby kolejnego psa to odpowiedź na zapotrzebowanie edukacyjne gdańskich placówek oświatowych, w których mundurowi z Referatu Profilaktyki od 16 lat realizują program „Postępowanie ze zwierzętami”. Lekcje cieszą się dużą popularnością i uznaniem. Przez lata współprowadzącym zajęcia był Vigor. Teraz jego zadania przejmuje Marley.

Mamy nadzieję, że pies już od września będzie mógł uczestniczyć w zajęciach z dziećmi. Wszystko zależy jednak od przebiegu szkoleń, które powinny rozpocząć się w czerwcu – mówi starszy specjalista Żaneta Zander, opiekunka i przewodniczka Marleya. Psiak jest przeuroczy, lubi ludzi. Wydaje się, że ma bardzo zrównoważony charakter, co w przypadku zajęć profilaktycznych jest bardzo ważne – dodaje.

[gallery link="file" ids="14354,14355,14356"]

W ramach programu „Postępowanie ze zwierzętami” najmłodsi uczą się zasad bezpiecznego zachowania w kontaktach ze zwierzętami, szacunku dla nich oraz odpowiedzialności. Strażnicy informują dzieci jak ustrzec się ataku czworonoga, dlaczego nie wolno go drażnić i dręczyć. Tłumaczą też najmłodszym, że za zachowania zwierząt odpowiedzialni są przede wszystkim ludzie.

Nowy strażnik w naszych szeregachMundurowi z Referatu Profilaktyki zapoznają dzieci z historią przyjaźni człowieka i psa, rozmawiają o bezpańskich zwierzętach. Przedstawiają też korzyści i obowiązki wynikające z posiadania czworonoga, mowa jest między innymi o obowiązku sprzątania po swoim pupilu. W planie zajęć są pogawędki, konkursy, pokaz filmu „Mój przyjaciel Rex” oraz praktyczne ćwiczenia, w których uczestniczy nasz specjalnie wyszkolony pies.

Program „Postępowanie ze zwierzętami” jest adresowany do dzieci w wieku od 6 do 13 lat.