Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Nowy rok szkolny to wyzwania także dla strażników
Nowy rok szkolny to wyzwania także dla strażników

Po wakacjach pozostały wspomnienia, młodzi ludzie wrócili do szkół. W Gdańsku zasiadło w ławkach ponad 77 tysięcy uczniów, a na edukacyjnej mapie miasta przybyła kolejna placówka – Pozytywna Szkoła Podstawowa. I to właśnie w niej strażnicy miejscy wraz z młodzieżą zainaugurowali współpracę w nowym roku szkolnym.

Podczas uroczystości funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki zapewnili bezpieczeństwo uczniom, rodzicom, nauczycielom, przedstawicielom władz miasta oraz pozostałym gościom. Mundurowi uczestniczyli w ceremonii otwarcia, jak również pomogli sprawnie zorganizować ruch wokół budynku szkoły.

W ciągu roku szkolnego strażnicy angażują się w liczne zadania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych. Funkcjonariusze regularnie kontrolują oznakowanie dróg w rejonie szkół, nierzadko też sugerują, co trzeba zmienić w organizacji ruchu, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia. W rejonie szkół położonych w pobliżu ruchliwych ulic częściej pojawiają się patrole.

Strażnicy prowadzą też zajęcia, podczas których wyjaśniają młodzieży podstawowe zagadnienia prawne, przestrzegają przed zagrożeniami i konsekwencjami naruszania przepisów, promują też bezpieczne oraz ekologiczne zachowania. Wraz z funkcjonariuszami dzieci uczą się między innymi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania ze zwierzętami. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszy się organizowane przez strażników Miasteczko Ruchu Drogowego, w którym każdy może sprawdzić i udoskonalić swoją umiejętność jazdy na rowerze zarówno w teorii jak i w praktyce. W ramach jednego z najnowszych programów profilaktycznych uczniowie dowiadują się, na co zwracać uwagę, by nie paść ofiarą przestępstwa w Internecie.

Informacji o programach realizowanych przez Straż Miejską w Gdańsku udziela Referat Profilaktyki: Tel/fax: 058 301 30 11 wew. 116 lub 117 E-mail: strazmiejska@sm.gda.pl

Pozytywna Szkoła Podstawowa mieści się w Kokoszkach, przy ulicy Azaliowej 18. 1 września rozpoczęło w niej naukę ponad 700 dzieci. W budynku o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych są: 24 sale lekcyjne, biblioteka, świetlica i aula. Gotowa jest już też sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową. Do przyszłego roku natomiast powinny powstać: basen,  kompleks boisk oraz  plac zabaw.

Placówkę prowadzi Zespół Szkół imienia Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. z Pucka w partnerstwie z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, Polską Akcją Humanitarną oraz Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.