Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Nowy Port: Posprzątaj po swoim psie…!

Nowy Port: Posprzątaj po swoim psie…!Rozmawialiśmy z mieszkańcami. Rozdaliśmy setki torebek na psie odchody, a także ulotki, plakaty oraz „Kartki dla Sąsiada”. Tym razem w Nowym Porcie odbyła się kolejna akcja ”Posprzątaj po swoim psie”. Przedsięwzięcie zorganizowali: radna miasta Gdańska Beata Dunajewska oraz Straż Miejska. Pomogła młodzież. Na swój sposób wsparła nas również pogoda: ulewny deszcz robił co mógł, by z ulic i trawników zmyć psie nieczystości…

Liczne sygnały od mieszkańców, które docierały zarówno do nas, jak i do radnej Beaty Dunajewskiej sprawiły, że kolejną edycję akcji „Posprzątaj po swoim psie” zorganizowaliśmy właśnie w Nowym Porcie. W dzielnicy tej zbyt wielu posiadaczy czworonogów nie wywiązuje się ze swoich powinności i lekceważy obowiązek sprzątania po pupilach. Liczne „dowody” tej beztroski widać na chodnikach i trawnikach. Dlatego też postanowiliśmy porozmawiać z mieszkańcami Nowego Portu. Jednych przekonywaliśmy, że sprzątanie po swoim psie to nic trudnego - innych namawialiśmy, że warto zwracać uwagę sąsiadom, którzy nie dbają o nasze wspólne otoczenie.

[gallery link="file" ids="14459,14460,14461"]

W piątek, 17 czerwca przed południem przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Przyjaciół stanął namiot straży miejskiej. Mundurowi z Referatów: Profilaktyki oraz Dzielnicowego II zorganizowali w nim punkt informacyjny. Przyszli także uczniowie Klasy Bezpieczeństwa Publicznego w IV Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespołu Szkół Morskich. Młodzi ludzie oraz strażnicy, wyposażeni w torebki na psie nieczystości, materiały edukacyjne i drobne gadżety wyszli następnie na ulice Nowego Portu, by uświadamiać i przekonywać mieszkańców. Warto podkreślić, że były to bardzo miłe rozmowy.

[gallery link="file" ids="14462,14463,14464,14465,14467,14466"]

Twarzą (choć może raczej pyszczkiem) akcji był nasz nowy służbowy pies. Marley uroczo witał każdego, kto pojawiał się obok namiotu - radośnie dokazywał i wywoływał uśmiechy na twarzach przechodniów. Przy okazji zawarł też kilka interesujących, psich znajomości.

[gallery link="file" ids="14468,14469,14470"]

Tym razem strażnicy jedynie przypominali, uświadamiali i apelowali. Trzeba jednak pamiętać, że sprzątanie po swoim psie to obowiązek. Tak stanowi Uchwała nr VI/95/15 Rady Miasta Gdańska z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska (z późniejszymi zmianami). Zgodnie z przepisami, każdy właściciel czworonoga musi natychmiast usunąć nieczystości pozostawione przez jego zwierzę. Za zlekceważenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Czytaj także: - Posprzątaj po swoim psie – czyli „Razem dbamy o Nasze Miasto”

[video youtube="iqVXEECN1Pk"]