Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Nowe radiowozy dla strażników

Autor: Marta Drzewiecka
Dwa samochody o napędzie elektrycznym trafiły dziś do Referatu Ekologicznego. Pojazdy o maksymalnym zasięgu 390 km na jednym ładowaniu będą służyć mundurowym z Sekcji Kontroli Odpadów. 
Przekazanie radiowozow elektrycznych 002

Przekazanie aut elektrycznych Renault ZEO R135 odbyło się przed siedzibą referatu na ulicy Białej 1. Kluczyki do samochodów wręczyli strażnikom prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski.  

Bardzo świadomie tworzyliśmy Referat Ekologiczny. Doposażamy go stopniowo w różne sprzęty. Najważniejsze to mówić i robić to samo, czyli Referat Ekologiczny będzie miał od dzisiaj nowe najbardziej ekologiczne pojazdy – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 

O ważnej roli referatu w walce z zachowaniami, które szkodzą środowisku, a tym samym i mieszkańcom Gdańska mówił Piotr Borawskizastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu: 

To nasza tarcza, by uczciwych obywateli, chcących żyć w ekologicznym i czystym mieście chronić przed tymi, którzy z ekologią są niestety na bakier - podkreślił. 

Wśród zaproszonych gości byli również: Tadeusz Zdunek, prezes PUH Zdunek, Andrzej Gemra, ekspert ds. promocji elektromobilności Renault Polska, a także dyrektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Środowiska. 

Przekazanie radiowozow elektrycznych 006

Z nowych radiowozów będą korzystać strażnicy z Sekcji Kontroli Odpadów. To jedna z dwóch sekcji tworzących Referat Ekologiczny. Zajmuje się ona kompleksową kontrolą gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego. 

Zadaniem referatu jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska. Mundurowi podejmują stosowne działania, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Współpracują przy tym z jednostkami i komórkami organizacyjnymi miasta Gdańska oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. W strukturze referatu znajdują się dwie sekcje: wspomniana Sekcja Kontroli Odpadów i Sekcja Ochrony Środowiska, do zadań której należą między innymi działania na rzecz czystego powietrza, sprawdzanie odprowadzania ścieków czy lokalizacja miejsc nagminnie zaśmiecanych, w szczególności dzikich wysypisk śmieci. 

Na wyposażeniu referatu znajdują się obecnie: dron, cztery fotopułapki i 3 radiowozy – w tym otrzymane dziś dwa pojazdy z napędem elektrycznym. Ich maksymalny zasięg na jednym ładowaniu to 390 km. Każdy z nich zasila bateria o pojemności 52 kWh. Koszt zakupu obu samochodów wyniósł 360 tys. zł.