Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Nieuchronne kary za nielegalny handel

Autor: Monika Domachowska
Nielegalny handel to problem, który dotyka przede wszystkim Główne Miasto w Gdańsku. Handlarze upodobali sobie zwłaszcza Trakt Królewski. Strażnicy miejscy patrolują ten teren, a gdy zachodzi taka potrzeba – podejmują interwencje. Sprawy są kierowane do sądu i zapadają wysokie wyroki.
Strażnicy miejscy patrzą w kierunku osoby sprzedającej balony na Długim Targu w Gdańsku.

Problem nasila się zwłaszcza w sezonie letnim. Sprzedawców można wówczas spotkać najczęściej na ul. Długiej i Długim Targu. Przed kolejnym sezonem warto przypomnieć, że strażnicy podejmują interwencje, gdy zauważą, że ktoś popełnia wykroczenie z art. 60³ § 1 Kodeksu wykroczeń „kto prowadzi sprzedaż na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy, podlega karze grzywny”.

W ubiegłym sezonie letnim strażnicy w 13 przypadkach zajęli nielegalne stoiska wraz z towarem. To najskuteczniejsza forma zwalczania procederu nielegalnego handlu. Zarekwirowane przez straż miejską były m.in. balony, kapelusze, ręczniki, włosy syntetyczne, papier toaletowy, miecze świetlne, koszulki, cukier używany do wytwarzania waty, zabawki. W większości interwencje zakończyły się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Ponadto strażnicy 40 razy ukarali sprzedawców mandatem, a 4 osoby pouczyli.

Do tej pory wszystkie sprawy skierowane do sądu zakończyły się surowymi wyrokami - część grzywnami w wysokości do 5 tys. zł, kilka karą aresztu. Co istotne, żadna ze spraw nie zakończyła się uniewinnieniem czy umorzeniem. Warto więc mieć na uwadze powyższe dane, zanim podejmie się działania w kierunku uruchomienia punktu ze sprzedażą bez niezbędnych zezwoleń. Straż miejska będzie postępować w tym sezonie równie konsekwentnie co dotychczas.