Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Nie bądź obojętny

Autor: Monika Domachowska
W środku zimy pogoda nie rozpieszcza. Temperatury wahają się – raz spadają poniżej zera, to znowu rosną. Niezależnie jednak od tego, jakie wartości akurat wskazuje termometr, nie są to warunki do życia w pustostanie czy w innym miejscu niemieszkalnym. Widzisz osobę w kryzysie bezdomności? Reaguj.
Strażniczka miejska kontroluje miejsce przebywania osób bezdomnych

Osób przebywających w miejscach niemieszkalnych wciąż nie brakuje. Są one narażone na wychłodzenie organizmu, a co za tym idzie – na utratę życia i zdrowia. Jesienią i zimą strażnicy codziennie odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Niektóre patrole odbywają się wspólnie ze streetworkerami. I tak jednego dnia – 17 stycznia – funkcjonariusze z Referatu V skontrolowali wspólnie ze streetworkerami 12 miejsc i spotkali w nich 3 osoby. Łącznie wszystkich kontroli w styczniu było 613. Strażnicy napotkali w miejscach niemieszkalnych 153 osoby. W 26 przypadkach interwencje zakończyły się udzieleniem pomocy: odwiezieniem do pogotowia socjalnego, schroniska bądź noclegowni. Strażnicy spotykając osoby w miejscach niemieszkalnych, próbują nakłonić je do przyjęcia oferowanej pomocy. W niektórych przypadkach to się udaje. Funkcjonariusze współdziałają nie tylko ze streetworkerami, ale także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz policją. W oparciu o wiedzę posiadaną przez wszystkich zaangażowanych w działania na bieżąco jest aktualizowana gdańska mapa miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności.

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy zauważymy np. osoby nocujące w miejscu nienadającym się do mieszkania, należy zareagować. Nie bądźmy obojętni, nasza reakcja może pomóc uratować komuś życie. Jeśli widzimy taką osobę, sprawdźmy, czy nic jej nie dolega, czy nie potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli napotkana osoba jest nieprzytomna, sprawdźmy czynności życiowe i wezwijmy służby, przede wszystkim pogotowie ratunkowe. Przypominamy, że informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku przy ul. Piekarniczej 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. 986,
  • Policji, tel. 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Więcej informacji o formach wsparcia dla osób dotkniętych bezdomnością można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie: tiny.pl/ckl17.