Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Nasza klasa: Pierwszy dzwonek już niebawem!

Nasza klasa: Pierwszy dzwonek już niebawem!Klasa Bezpieczeństwa Publicznego – tak nazywa się eksperymentalna, mundurowa klasa, która powstała w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Wykładowcami w niej będą: strażnicy miejscy, pracownicy służby penitencjarnej oraz policjanci. 30 uczniów rozpocznie naukę 1 września.

IV LO planowało utworzenie dwóch klas: jednej o profilu straży miejskiej, drugiej o profilu penitencjarnym. Ostatecznie władze szkoły zdecydowały się na nieco inne, nowatorskie rozstrzygnięcie.

Wiele wskazuje na to, że ten rok jest rokiem szkół zawodowych. Do liceów ogólnokształcących zgłosiło się mniej chętnych. W trosce o jakość podjęliśmy decyzję, że przyjmiemy mniej uczniów – mówi Elżbieta Januszewska, dyrektor IV LO w Gdańsku. Z ankiet złożonych w ramach rekrutacji wynikało, że zainteresowania kandydatów dotyczą w podobnym stopniu trzech służb mundurowych. Stąd pomysł na utworzenie jednej, eksperymentalnej klasy, w której wykładowcami będą strażnicy miejscy, przedstawiciele służby penitencjarnej oraz policjanci – dodaje.

Ostateczne wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych znane są zazwyczaj dopiero pod koniec sierpnia, gdy rozpatrzone zostaną już wszystkie odwołania.

Lekcje w szkołach to dla strażników nic nowego. Każdego roku nasi funkcjonariusze prowadzą setki zajęć z dziećmi i młodzieżą. Są to jednak pojedyncze spotkania w ramach programów, przygotowanych przez Referat Profilaktyki. Realizacja programu nauczania, zaplanowanego dla konkretnej klasy na cały rok szkolny to dużo poważniejsze wyzwanie. Dlatego przygotowujemy się do niego bardzo starannie - mówi Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku, która w nadchodzącym roku szkolnym będzie wykładać w nowej klasie przedmiot „Ochrona porządku publicznego”. W kolejnych latach strażnicy poprowadzą zajęcia: „Prawo lokalne”, „Prawo wykroczeń”, „Prawo ruchu drogowego”, „Pierwsza pomoc przedmedyczna” oraz „Ochrona środowiska”.

Straż miejska chce zaangażować uczniów nowej klasy w liczne, organizowane przez siebie przedsięwzięcia, takie jak: Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie, festyny i spotkania z mieszkańcami oraz wspólne odwiedziny w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.

Dodatkowo, w nowym roku szkolnym w klasie II policyjnej IV LO, funkcjonariuszka straży miejskiej poprowadzi raz w tygodniu godzinną lekcję z pierwszej pomocy przedmedycznej. Niezbędne do zrealizowania zajęć pomoce dydaktyczne zapewni straż miejska.