Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Nasza klasa: Lekcja z miejskim drabem

Strażnicy miejscy prowadzą zajęcia w Klasie Bezpieczeństwa Publicznego w IV LO w Gdańsku - 16.09.2015 r.Za nami kolejne zajęcia w nowej, eksperymentalnej Klasie Bezpieczeństwa Publicznego w IV LO w Gdańsku. Uczniowie, oprócz standardowego programu nauczania, realizowanego w każdym liceum ogólnokształcącym, uczestniczą także w zajęciach prowadzonych przez strażników miejskich, pracowników służby więziennej oraz policjantów.

Nasi funkcjonariusze wykładają w nowej klasie przedmiot, który nazywa się „Ochrona porządku publicznego”. Uczą też młodzież udzielania pierwszej pomocy.

Podczas lekcji, która odbyła się w środę 16 września, uczniowie Klasy Bezpieczeństwa Publicznego mieli okazję poznać historię straży miejskiej. Dowiedzieli się jakim obowiązkom i wyzwaniom musieli stawiać czoła gdańscy strażnicy przed wiekami, które zadania pozostały niezmienione mimo upływu lat oraz w jaki służbowy sprzęt wyposażeni byli dawni funkcjonariusze, a jaki mają do dyspozycji dziś. Młodzież mogła też przekonać się, jak bardzo zmienił się przez lata ubiór strażnika miejskiego. Specjalnym gościem zajęć był miejski drab, czyli funkcjonariusz w historycznym stroju z XVII wieku.

Lekcja skończyła się sesją zdjęciową. Część uczniów postanowiła skorzystać z okazji i przystąpiła do robienia pamiątkowych fotek, którymi na przykład można pochwalić się przed znajomymi w serwisach społecznościowych. Niektórzy próbowali też przymierzać części dawnego ubioru.

Klasa Bezpieczeństwa Publicznego w IV LO liczy w tej chwili 29 uczniów. Lekcje ze strażnikami odbywają się raz w tygodniu. W kolejnych latach nasi funkcjonariusze poprowadzą zajęcia: „Prawo lokalne”, „Prawo wykroczeń”, „Prawo ruchu drogowego” oraz „Ochrona środowiska”.

[gallery link="file" ids="13269,13270,13271,13272,13273,13274,13275,13276,13277"]

Czytaj także: - Nasza klasa już w szkolnych ławach - Nasza klasa: Pierwszy dzwonek już niebawem