Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Najmłodsi o bezpieczeństwie na deskach teatru

Najmłodsi o bezpieczeństwie na deskach teatruŚpiew, taniec oraz wspaniałe charakteryzacje królowały w poniedziałkowe przedpołudnie na scenie Teatru Miniatura. 12 grudnia odbył się tam V przegląd Małych Form Teatralnych „Jestem bezpieczny na drodze”. Wzięły w nim udział reprezentacje pięciu gdańskich przedszkoli. Gościem specjalnym był zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk. I młodszych i starszych zabawiały w czasie imprezy dwa lwy – maskotki Straży Miejskiej w Gdańsku.

Konkursowe zmagania to dla najmłodszych nie tylko świetna zabawa, ale też nauka. Przygotowując się do występów przedszkolaki poznają lub utrwalają sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W V przeglądzie Małych Form Teatralnych wzięły udział gdańskie przedszkola: - nr 21 „Bajnutkowo” (ul. Mozarta 33), - nr 60 im. Jana Brzechwy (ul. Orłowska 19), - nr 71 „Diamencik” (ul. Diamentowa 13a), - nr 84 „Bursztynowy Domek” (ul. Burgaska 5), - nr 88 (ul. Meissnera 4).
[gallery link="file" ids="15110,15111,15112,15113,15114,15115"]

Występy małych artystów zrobiły na członkach komisji konkursowej ogromne wrażenie. Jurorzy postanowili nagrodzić wszystkich uczestników przeglądu i przyznać jedno wyróżnienie. Odebrały je maluchy z Przedszkola nr 21 „Bajnutkowo” za szczególne walory artystyczne przedstawionego spektaklu.

Najmłodsi o bezpieczeństwie na deskach teatruDzieci bardzo chętnie uczyły się ról i chętnie śpiewały. Przygotowanie do występu zajęło im niewiele czasu – mówiła po ogłoszeniu werdyktu Urszula Kurdyk, wychowawczyni z Przedszkola nr 21 w Gdańsku. Jej zdaniem, takie przedsięwzięcia jak przegląd Małych Form Teatralnych są bardzo ważne, bo dzięki nim dzieci uczą się, przypominają sobie zasady obowiązujące w ruchu drogowym i mają okazję zaprezentować swoje umiejętności zarówno przed innymi dziećmi, jak i dorosłymi.

Najmłodsi o bezpieczeństwie na deskach teatruBardzo trudno było nam zdecydować, które przedstawienie wyróżnić, bo każde z nich choć było inne, dotyczyło istotnych spraw. W każdym pojawiały się ważne treści. Mowa była między innymi o tym, że dzieci powinny nosić odblaski. Cieszymy się bardzo, że w przygotowanie występów zaangażowali się też rodzice, bo to przecież od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo dziecka na drodze. Ważna jest zarówno edukacja, jak i wyposażenie malucha w elementy odblaskowe, tak by był widoczny w drodze do i ze szkoły – powiedziała Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku, przewodnicząca komisji konkursowej.

Najmłodsi o bezpieczeństwie na deskach teatruZwracaliśmy uwagę zarówno na artystyczny wymiar prezentacji, jak też na treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dzieci potraktowały zadanie bardzo poważnie i przygotowały się w sposób profesjonalny. Występy były bardzo ciekawe i co nas niezmiernie cieszy, mówiły głównie o bezpieczeństwie – podkreślał Leszek Syguła, inspektor do spraw ruchu drogowego Straży Miejskiej w Gdańsku.

Najmłodsi o bezpieczeństwie na deskach teatruPomysły dzieci, w jaki sposób prezentować zasady ruchu drogowego oraz piosenki napisane przez wspaniałą kadrę przedszkolną pokazały, że w atrakcyjny, zabawny sposób można mówić o przepisach, które przecież wcale łatwe nie są – mówił zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk. Dodał, że każde takie spotkanie uwrażliwia nie tylko najmłodszych, ale też ich rodziców. Piotr Kowalczuk podziękował gdańskim strażnikom, że nieustannie przypominają nie tylko maluchom jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

[gallery link="file" ids="15116,15117,15118"]

Uczestniczące w imprezie przedszkola zostały obdarowane nagrodami rzeczowymi. Po rozdaniu upominków na wszystkich czekał ogromny tort. Były też owoce oraz pyszne soki.

Za trud włożony w przygotowanie spektakli bardzo dziękujemy przedszkolakom, ich wychowawczyniom i wychowawcom oraz rodzicom. Specjalne podziękowania należą się Dyrekcji Miejskiego Teatru Miniatura za udostępnienie małym artystom profesjonalnej sceny!

Głównymi organizatorami przeglądu Małych Form Teatralnych są: Straż Miejska w Gdańsku oraz Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska.

[video youtube="h3o64UmKRLI"]

Czytaj także: - Bezpieczni na drodze, niezwykli na scenie (2015) - Finał III edycji konkursu „Jestem bezpieczny na drodze” (2014) - Finał konkursu „Jestem bezpieczny na drodze” (2013) - Finał konkursu „Jestem bezpieczny na drodze” (2012)