Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Na ulicy będą czuli się pewniej

Na ulicy będą czuli się pewniejOstatnie zajęcia uczestników kolejnej edycji programu „Wiem, znam, działam – Bezpieczny Senior”. Spotkanie podsumowujące odbyło się 14 czerwca w IV Liceum Ogólnokształcącym. Pokaz zdobytych przez seniorów umiejętności oceniły gdańskie judoczki. Uczestnicy kursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

Sześciu seniorów poznało zasady zachowania się w sytuacjach kryzysowych i ćwiczyło podstawowe techniki obrony przed atakami. Dowiedziało się też, jak unikać okoliczności sprzyjających napadom oraz jak bronić się przy pomocy przedmiotów codziennego użytku, takich jak: klucze, torebki, laski, kule, parasole czy dezodoranty. 15 spotkań poprowadziła strażniczka z uprawnieniami instruktora judo i samoobrony.

Na ulicy będą czuli się pewnieZajęcia miały na celu aktywizację seniorów i poprawę ich kondycji. Były dostosowane do potrzeb i możliwości ruchowych uczestników. Grupa była bardzo sprawna fizycznie, więc mogłam ją nauczyć wielu elementów: rzutów, padów, trzymań i różnych chwytów - mówi strażnik Katarzyna Kierzkowska z Referatu Profilaktyki. Zajęcia miały też sprawić, by seniorzy poczuli się pewnie i bezpiecznie na ulicy. Możemy znać milion technik, ale nie będziemy umieli ich właściwie wykorzystać, jeśli nie nabierzemy pewności w tym co robimy – dodaje.

Oprócz technik samoobrony seniorzy uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W każdym wieku musimy umieć pomóc drugiemu człowiekowi. Mieliśmy zajęcia z wykorzystaniem defibrylatora AED oraz fantomów. Seniorzy mogli użyć tego sprzętu i na nim poćwiczyć – powiedziała Katarzyna Kierzkowska.

W miniony czwartek uczestnicy kursu spotkali się, aby podsumować zajęcia. Dwoje z nich wzięło udział w pokazie, który oceniły gdańskie zawodniczki judo Monika Chróścielewska i Katarzyna Furmanek. Każdy z seniorów odebrał pamiątkowy medal i dyplom. Był także słodki poczęstunek.

Jedna z uczestniczek nie opuściła żadnych zajęć. Za stuprocentową frekwencję pani Joanna otrzymała pamiątkową statuetkę. Przede wszystkim nabrałam pewności siebie, wiem jak sobie radzić w nieprzewidzianych sytuacjach. Poprawiłam też swoją sprawność. Spotkania traktowałam trochę jak gimnastykę. Osoby w naszym wieku powinny bardziej dbać o ruch – twierdzi pani Joanna.

Z zajęć zadowolony jest także pan Stanisław. Mam prawie 70 lat i biorę udział w takich spotkaniach. To daje dużo sprawności. Niestety starsze osoby trudno wyciągnąć z domu. Namawiałem koleżanki i kolegów z koła seniora, ale nikt nie chciał przyjść. A dla mnie to była duża frajda – podkreśla pan Stanisław.

Zajęcia "Wiem, znam, działam - Bezpieczny Senior" odbywały się od 22 lutego 2018 r. raz w tygodniu w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Na Zaspę 31a. Udział w nich był bezpłatny.

  [gallery link="file" ids="17819,17820,17824,17821,17822,17823"]   Czytaj także: - Seniorzy uczą się samoobrony - Wiem, Znam, Działam – Bezpieczny Senior