Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
„Mój przyjaciel Rex” do oglądania w serwisie YouTube
„Mój przyjaciel Rex” do oglądania na kanale YouTube

"Mój przyjaciel Rex" – bardzo popularny film edukacyjny dla dzieci i młodzieży dostępny jest już na kanale YouTube Straży Miejskiej w Gdańsku. Częściowo animowany obraz powstał na podstawie materiałów zaczerpniętych z programu profilaktycznego "Postępowanie ze zwierzętami", który uczy dzieci i młodzież zasad bezpiecznego zachowania w kontaktach z czworonogami.

15-minutowy film „Mój przyjaciel Rex” został wyprodukowany przez Straż Miejską w Gdańsku oraz Video Studio Gdańsk w 2002 roku i wydany na kasetach VHS oraz płytach CD. Cały nakład rozszedł się momentalnie. Bardzo chętnie wykorzystywali go podczas lekcji (i nadal wykorzystują) nauczyciele ze szkół nie tylko gdańskich. Ponieważ film cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wiele kopii zostało rozesłanych po całej Polsce. Do Straży Miejskiej w Gdańsku wciąż trafiają prośby o przesłanie płyt. W tej sytuacji opublikowanie filmu w serwisie YouTube wydaje się być bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Tu znajdziesz kanał Straży Miejskiej w Gdańsku w serwisie YouTube

„Postępowanie ze zwierzętami” Straż Miejska w Gdańsku przygotowała w 2000 roku. Od tamtej pory w zajęciach z funkcjonariuszami uczestniczyły już tysiące uczniów w wieku od 6 do 13 lat z różnych szkół na terenie miasta. Podczas lekcji - oprócz prezentacji filmu „Mój przyjaciel Rex” - przekazywane są informacje o obowiązkach właścicieli wobec zwierząt. A należą do nich między innymi: konieczność używania smyczy i kagańca podczas spacerów, sprzątania po swoim pupilu, karmienia i dbania o czworonoga w domu oraz wykonywania obowiązkowych szczepień. By uchronić się przed skutkami ewentualnego ataku agresywnego psa, dzieci i młodzież ćwiczą pod okiem funkcjonariuszy bezpieczną pozycję żółwia.

[gallery link="file" ids="10758,10759,10760"]

Program "Postępowanie ze zwierzętami" został opracowany na podstawie niemieckich i angielskich materiałów szkoleniowych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Gdańsku: inspektora Michała Szalca oraz kierownika Referatu Profilaktyki Agnieszkę Solecką. Zajęcia w gdańskich szkołach realizuje w tej chwili starszy specjalista Paweł Nadowski z Referatu Profilaktyki. Aktywnie uczestniczy w nich także Vigor – służbowy pies Straży Miejskiej w Gdańsku.

[video youtube="zJmng2j3g8A"]