Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Młody chłopak bał się wrócić do domu

Wieczorne patrole nie zawsze oznaczają jedynie kontrolę porządku. Czasem mogą odmienić czyjeś życie. Na jednej z gdańskich dzielnic strażnicy miejscy odnaleźli samotnego chłopca, który bał się wrócić do domu w obawie, jak twierdził przed stosowaną tam wobec niego przemocą.
radiowóz straży miejskiej w tle garaże wieczorowa pora

Poniedziałek, 3 marca. Zbliżała się godzina 19:30, gdy patrol z Referatu VI przejeżdżał w pobliżu jednej z gdańskich szkół. Na ławce stojącej obok placówki szkolnej zobaczyli siedzącą młodą osobę. Z uwagi na późną porę i wiek dziecka postanowili sprawdzić sytuację. Według jego relacji w domu panuje zła atmosfera, jest skonfliktowany z matką i boi się tam wracać.

Nieletni w emocjach mówił o ucieczce, strachu i nadziei na znalezienie pomocy. W tej sytuacji funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że sprawę trzeba przekazać do odpowiednich służb. O sprawie natychmiast poinformowali dyżurnego ze Stanowiska Kierowania, a na miejsce wezwali patrol policji. Oczekiwanie na przyjazd funkcjonariuszy było dla dziecka chwilą ulgi. Czuł radość z tego, że wreszcie ktoś go wysłuchał, ktoś chciał pomóc. Strażnicy ustalili jego tożsamość i dowiedzieli się, że czuje się bezpieczniej u ojca, który jednak z nim nie mieszka. Ostatecznie chłopiec został przekazany pod opiekę policjantów, którzy prowadzą w tej sprawie dalsze czynności.

Czytaj także: Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem na www.gdansk.pl

Co robić, gdy dziecko potrzebuje pomocy?

Sytuacja, w której nieletni ucieka z domu, nigdy nie jest błahą sprawą. To często znak, że za zamkniętymi drzwiami dzieje się coś złego. Jak reagować, gdy jesteśmy świadkami przemocy lub zauważymy dziecko w niepokojących okolicznościach?

  • Nie ignoruj sytuacji – jeśli widzisz dziecko samotne w późnych godzinach, szczególnie w odludnym miejscu, warto zapytać, czy nie potrzebuje pomocy.
  • Zgłoś sprawę odpowiednim służbom – w przypadku podejrzenia przemocy domowej należy powiadomić policję (112) lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
  • Nie pozostawiaj dziecka samego. Jeśli sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji, warto zostać z nim do czasu przyjazdu służb.
  • Reaguj na sygnały – siniaki, wycofanie, smutek lub lęk przed rozmową o domu mogą świadczyć o problemach. W takich sytuacjach warto zgłosić swoje obawy w szkole dziecka lub odpowiednim instytucjom.

Pamiętajcie, że to od czujności i wrażliwości nas Wszystkich często zależy, czy dzieci potrzebujące pomocy otrzymają odpowiednie wsparcie.