Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Mistrzowskie parkowanie

Mistrzowskie parkowanie

Odholowywanie niewłaściwie zaparkowanych pojazdów budzi kontrowersje. Są tacy, którzy pytają: jak można narażać na stres kierowcę, który wraca do auta, a na miejscu okazuje się, że samochodu nie ma? Jednak można zadać też inne pytanie: jak można tak zaparkować, kompletnie nie licząc się z innymi użytkownikami drogi?!

Sobota, 10 stycznia, około godziny 8:00. Kierowca autobusu komunikacji miejskiej linii 100 ma problem na Targu Rybnym, bo ktoś zostawił samochód dosłownie na środku ulicy! Przejechać się nie da, autobus utknął. Kierowca prosi o pomoc straż miejską.

Funkcjonariusze jadą na miejsce i ich oczom ukazuje się dość zaskakujący widok. Pojazd faktycznie stoi w poprzek jezdni, całkowicie blokując przejazd. Zapada decyzja o jego odholowaniu na parking administracyjny, czyli standardowa procedura w takich sytuacjach.

Mistrzowskie parkowanieZa wykroczenie tego typu (art. 90, 97 kodeksu wykroczeń) kierowcy grozi mandat do 300 złotych. To jednak nie koniec wydatków. Właściciel samochodu będzie mógł odebrać swój pojazd po uregulowaniu należnych opłat. Holowanie wraz z pierwszą dobą postoju na parkingu administracyjnym kosztuje w Gdańsku 473 złote. Jeśli auto pozostanie tam dłużej, za każdą kolejną dobę trzeba zapłacić 33 złote.