Straż Miejska w Gdańsku i ZUT zachęcają dzieci do przestrzegania nowych zasad dotyczących segregacji śmieci.
Demonstracyjne wyrzucenie odpadów na środek sali szkoleniowej jest początkiem przygody ze Śmiecioludkiem, który krok po kroku wprowadza młodych gdańszczan w świat kolorowych pojemników. Zadaniem grupy składającej się z około 20 uczniów szkoły podstawowej jest poznanie zasad gospodarowania odpadami, których stosowanie pozwoli im uzyskać miano Ekologicznej Klasy.
Część teoretyczną zajęć prowadzi funkcjonariusz Straży Miejskiej z Referatu Profilaktyki we współpracy ze specjalistą do spraw promocji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Na pierwszych zajęciach w tym sezonie Inspektor Adrian Litwiński tłumaczył czwartoklasistom ze SP nr 52 w Gdańsku, że rola Straży Miejskiej nie sprowadza się jedynie do nakładania grzywien za zaśmiecanie. Pole naszego działania wbrew pozorom ma przyjazną twarz i skupia się na prewencji, czyli na zapobieżeniu popełnienia wykroczenia. Obecność funkcjonariuszy wśród mieszkańców ma zmniejszyć ilość podrzucanych sąsiadowi lub wywożonych do lasu śmieci.
Pani Monika Łapińska - Kopiejć, spec. ds. promocji ZUT, podczas zajęć pytała uczniów, czy wiedzą z jakich surowców naturalnych powstaje plastik lub szkło. Wielkie zdziwienie opanowało salę gdy okazało się, że plastik jest pochodną ropy naftowej, której zbiory są przecież ograniczone. A szkło? - pyta jeden z uczniów. Szkło, odpowiada Pani Monika, nie powstaje z tego piasku co od tak leży sobie na drodze. Jest to specjalny piasek kwarcowy zmieszany dodatkowo z innymi związkami chemicznymi. Jak widzicie ograniczona ilość surowców naturalnych powoduje, że jesteśmy zobowiązani odpady gromadzić, segregować, a następnie oddawać do ponownego przerobu - dodaje przedstawicielka ZUT.
Podsumowaniem zajęć zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata było rozwiązanie zagadki Śmiecioludka, który tropem dzicięcych długopisów zanosił śmieci w kierunku odpowiedniego pojemnika do segregacji odpadów.
Na zakończenie każdy z uczesników Ekologicznej Lekcji otrzymał ekologiczne gadżety: długopisy, wykonane z papieru, smycze, puzzle, odblaski, materiały informacyjno - promocyjne, dotyczące segregacji śmieci, a cała klasa 4B zdobyła miano Ekologicznej Klasy.
W 30 spotkaniach, które trwać będą od 16 września do 21 października, wezmą udział uczniowe z następujących szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 52, ul. Kościuszki 111 w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Łąkowa 61 w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Człuchowska 6 w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa nr 11, ul. W. Stryjewskiego 28 w Gdańsku