Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Mandat i wstyd

Obok pętli autobusowej "Węsierska" w Kiełpinie Górnym zatrzymał się elegancki samochód. Auto prowadził mężczyzna, obok siedziała kobieta. Goście wydobyli z pojazdu wielki czarny worek i postawili go przy kontenerze na segregowane odpady. Widział to jeden z okolicznych mieszkańców. Świadek wyjął telefon, by zrobić zdjęcie. Wtedy przybysze wskoczyli do auta i odjechali. Ich pośpiech był jednak daremny. Fotografia została już bowiem wykonana i wraz opisem zdarzenia przekazana strażnikom miejskim. Niedługo potem funkcjonariusze dotarli do sprawcy wykroczenia. Zaproponowali mandat, który został przyjęty bez sprzeciwu.
wyrzucone odpady

Zgłoszenie dotyczące podrzucenia odpadów wraz ze zdjęciem trafiło do straży miejskiej 1 grudnia. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Referatu IV. Patrol pojechał na ulicę Goplańską. Wielki czarny worek wciąż leżał obok kontenerów na odpady segregowane. Co zawierał? Dwie muszle klozetowe, styropian, zaschniętą piankę budowlaną, folię oraz inne śmieci. Mundurowi podjęli czynności wyjaśniające.

Pod adresem właściciela pojazdu strażnicy nikogo nie zastali. Dowiedzieli się jednak, że w mieszkaniu robiony był remont. Potem nawiązali kontakt z rodziną posiadacza auta i w ten sposób dotarli do niego samego.

Mężczyzna najpierw do nas zadzwonił, a potem przyjechał na ulicę Goplańską. Przyznał się do popełnienia wykroczenia. Przyjął mandat i zabrał worek ze śmieciami - mówi starszy inspektor Robert Koszykowski.

pojemniki na odpady dom znak droga z pierwszeństwem człowiek wyrzucający worek zaśnieżona ulica

Pozostawianie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest wykroczeniem (art. 145 Kodeksu wykroczeń: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany). Strażnik miejski może nałożyć za to mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Jakie chcesz oddać odpady? Tu znajdziesz informacje, jak się ich pozbyć zgodnie z prawem