Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Lwy Straży Miejskiej zapraszają do zoo
Lwy Straży Miejskiej zapraszają do zoo

Dwa lwy Straży Miejskiej w Gdańsku bawić będą gości oliwskiego ogrodu zoologicznego już w najbliższą sobotę 12 kwietnia. W zoo odbędzie się uroczystość zawieszenia wiechy na najwyższym punkcie budowanej tam lwiarni.

W samo południe odbędzie się uroczystość, w której weźmie udział Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Natomiast już od godziny 11:00 na miejscu będzie stał namiot Straży Miejskiej, w którym maluchy będą mogły liczyć na atrakcje oraz zabawy edukacyjne. Najmłodsi spróbują swoich sił w „autochodziku” – czyli pluszowym autku, dzięki któremu można poznać podstawowe zasady ruchu drogowego.

Program dla gości przygotowuje także Dział Dydaktyki Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Będzie malowanie twarzy, układanie lwiego i afrykańskiego puzzle oraz konkursy wiedzy o lwach. Swoją wiedzę o wielkich kotach będą mogli sprawdzić także dorośli.

Ponieważ okazją do sobotniego spotkania jest budowa lwiarni - nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że lwy Straży Miejskiej poczują się niejako gospodarzami tego miejsca. Obiecały, że będą częstować gości cukierkami i pilnować, aby wszyscy znakomicie się bawili! Impreza potrwa do godz. 14:00.

W najbliższą sobotę i niedzielę 12-13 kwietnia w godz. 9:30-18:30 do ogrodu zoologicznego będą jeździły dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Pojazdy linii 622 mają kursować co 20-30 minut na trasie: Oliwa (pętla tramwajowa) - Cystersów – Spacerowa – ZOO.

Lwiarnia powstaje obok głównego parkingu oliwskiego zoo. Ma być gotowa jesienią. Czworo nowych mieszkańców (trzy samice i jeden samiec) przyjedzie do Gdańska z Francji. Będą to lwy angolskie.

Zajmą one dwa hektary powierzchni. Połowa tego terenu będzie wybiegiem ekspozycyjnym, druga – hodowlanym. Lwy będą miały do dyspozycji to, co lubią najbardziej - czyli tereny górzyste, nizinne, półki skalne oraz naturalne oczko wodne z wodą przepływową. Nie jest tajemnicą, że każdy wielki kot musi od czasu do czasu pójść do wodopoju, a w czasie upału zanurzyć się w wodzie. Uwielbia też wygrzewać się na kamieniach.

Gości ogrodu będą mieli dostęp do pawilonu przez cały rok. Zwierzęta obejrzą przez specjalne szyby. Dzięki nowemu obiektowi, czas zwiedzania zoo wydłuży się o około godzinę.

Realizację inwestycji o wartości około sześciu milionów złotych finansuje Miasto Gdańsk.