Z najmłodszymi (od 4 do 9 lat) funkcjonariusze prowadzą zajęcia z cyklu „Bezpieczne dzieciństwo”. Tłumaczą, na jakie zagrożenia narażone są maluchy. W przystępny dla dzieci sposób mówią o agresji, przemocy, cyberprzemocy i pedofilii.
Inną propozycją dla tej grupy wiekowej jest „Autochodzik”, czyli miasteczko ruchu drogowego dla początkujących, w którym wszystkie niezbędne akcesoria (samochodziki, znaki drogowe, sygnalizatory) wykonane są z kolorowych, przyjaznych dzieciom materiałów. Aranżując sytuacje, które zdarzają się na ulicach i przejściach dla pieszych, strażnicy uczą podstaw bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przeznaczony jest program „Postępowanie ze zwierzętami”. Dzieci uczą się co robić w przypadku spotkania z agresywnym psem, jak opiekować się swoim pupilem, poznają też zasady dobrego traktowania czworonogów. Od września współprowadzącym lekcje znów będzie pies-strażnik. Do roli tej przygotowany został półroczny obecnie golden retriever Marley.
Mundurowi nieustannie przypominają młodzieży jak ważne jest naturalne środowisko. W ramach programu ”Eko-strażnik – wiem jak chronić przyrodę…” kształtują nawyki dbania o czystość, ład i porządek, uczą szacunku dla otoczenia, informują też o odpowiedzialności karnej za naruszanie przepisów o ochronie środowiska. Z kolei ”Ekologiczna klasa” to ćwiczenia z segregowania odpadów.
Również do nieco starszych dzieci adresowany jest program „Bezpiecznie na rowerze”. Uczestnicząca w nim młodzież poznaje przepisy ruchu drogowego, a potem odbywa praktyczne ćwiczenia w zlokalizowanym przy budynku straży Miasteczku Ruchu Drogowego.
Najstarsi uczniowie (od 13 roku życia) mogą wziąć udział w zajęciach ”Odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny karalne” i poznać przepisy, za naruszenie których grozi im odpowiedzialność prawna przed sądami rodzinnymi lub karnymi. Inne propozycje dla tej grupy wiekowej to: ”Cyberprzemoc – nie daj złapać się w sieć!” (nauka zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z internetu) oraz ”Dopalacze – czy warto…?”.
Dopalacze to temat bardzo aktualny. W czasie zajęć młodzi ludzie zadają wiele pytań i chętnie dyskutują. Rozmawiamy o zgubnych skutkach używania substancji psychoaktywnych, o ich szkodliwości dla zdrowia i o konsekwencjach prawnych, jakie ponosi osoba niepełnoletnia, która dopalaczy używa lub próbuje nimi handlować – opowiada młodszy specjalista Szymon Majchrzak. Uczniowie często pytają: jeśli te środki są tak niebezpieczne, to dlaczego ludzie je biorą? Odpowiedzi szukamy wspólnie i zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że jest to skutek braku świadomości, jak bardzo ryzykowne są takie zachowania – dodaje.
Z myślą o uczniach zarówno młodszych jak i starszych strażnicy przygotowali program „Umiem pomagać! Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Zajęcia obejmują zarówno teorię, jak i praktykę. Są dostosowane do wieku odbiorców.
Kierownik Referatu Profilaktyki Agnieszka Solecka mówi, że zainteresowanie prowadzonymi przez strażników lekcjami jest ogromne. Wszystkie dostępne terminy są natychmiast rezerwowane. Chętnych nie brakuje, nawet jeśli w niektórych przypadkach na zajęcia trzeba czekać kilka miesięcy. Żałujemy, że nie możemy przyjąć każdego zaproszenia, ale stawiamy na jakość, nie na ilość – podkreśla.
W 2015 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 2476 lekcji, w których uczestniczyło 44 455 uczniów. Rok wcześniej odbyło się 2129 spotkań dla 39 231 osób.
W Referacie Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku pracuje 20 funkcjonariuszy. Niemal wszyscy mają wyższe wykształcenie i są przygotowani do pracy z młodzieżą. Aby umówić się z mundurowymi na zajęcia, trzeba zadzwonić pod numer telefonu 58 301 30 11 wew. 116.
(tekst ukazał się we wrześniowym "Heroldzie Gdańskim")