Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Lekcje ze strażnikami

Lekcje ze strażnikamiPo wakacyjnej przerwie do gdańskich szkół i przedszkoli wrócili strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki. Mundurowi od lat realizują w placówkach oświatowych liczne programy edukacyjne adresowane do różnych grup wiekowych.

Z najmłodszymi (od 4 do 9 lat) funkcjonariusze prowadzą zajęcia z cyklu „Bezpieczne dzieciństwo”. Tłumaczą, na jakie zagrożenia narażone są maluchy. W przystępny dla dzieci sposób mówią o agresji, przemocy, cyberprzemocy i pedofilii.

Inną propozycją dla tej grupy wiekowej jest „Autochodzik”, czyli miasteczko ruchu drogowego dla początkujących, w którym wszystkie niezbędne akcesoria (samochodziki, znaki drogowe, sygnalizatory) wykonane są z kolorowych, przyjaznych dzieciom materiałów. Aranżując sytuacje, które zdarzają się na ulicach i przejściach dla pieszych, strażnicy uczą podstaw bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Lekcje ze strażnikamiDla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przeznaczony jest program „Postępowanie ze zwierzętami”. Dzieci uczą się co robić w przypadku spotkania z agresywnym psem, jak opiekować się swoim pupilem, poznają też zasady dobrego traktowania czworonogów. Od września współprowadzącym lekcje znów będzie pies-strażnik. Do roli tej przygotowany został półroczny obecnie golden retriever Marley.

Mundurowi nieustannie przypominają młodzieży jak ważne jest naturalne środowisko. W ramach programu ”Eko-strażnik – wiem jak chronić przyrodę…” kształtują nawyki dbania o czystość, ład i porządek, uczą szacunku dla otoczenia, informują też o odpowiedzialności karnej za naruszanie przepisów o ochronie środowiska. Z kolei ”Ekologiczna klasa” to ćwiczenia z segregowania odpadów.

Lekcje ze strażnikamiRównież do nieco starszych dzieci adresowany jest program „Bezpiecznie na rowerze”. Uczestnicząca w nim młodzież poznaje przepisy ruchu drogowego, a potem odbywa praktyczne ćwiczenia w zlokalizowanym przy budynku straży Miasteczku Ruchu Drogowego.

Najstarsi uczniowie (od 13 roku życia) mogą wziąć udział w zajęciach ”Odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny karalne” i poznać przepisy, za naruszenie których grozi im odpowiedzialność prawna przed sądami rodzinnymi lub karnymi. Inne propozycje dla tej grupy wiekowej to: ”Cyberprzemoc – nie daj złapać się w sieć!” (nauka zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z internetu) oraz ”Dopalacze – czy warto…?”.

Lekcje ze strażnikamiDopalacze to temat bardzo aktualny. W czasie zajęć młodzi ludzie zadają wiele pytań i chętnie dyskutują. Rozmawiamy o zgubnych skutkach używania substancji psychoaktywnych, o ich szkodliwości dla zdrowia i o konsekwencjach prawnych, jakie ponosi osoba niepełnoletnia, która dopalaczy używa lub próbuje nimi handlować – opowiada młodszy specjalista Szymon Majchrzak. Uczniowie często pytają: jeśli te środki są tak niebezpieczne, to dlaczego ludzie je biorą? Odpowiedzi szukamy wspólnie i zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że jest to skutek braku świadomości, jak bardzo ryzykowne są takie zachowania – dodaje.

Z myślą o uczniach zarówno młodszych jak i starszych strażnicy przygotowali program „Umiem pomagać! Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Zajęcia obejmują zarówno teorię, jak i praktykę. Są dostosowane do wieku odbiorców.

Lekcje ze strażnikamiKierownik Referatu Profilaktyki Agnieszka Solecka mówi, że zainteresowanie prowadzonymi przez strażników lekcjami jest ogromne. Wszystkie dostępne terminy są natychmiast rezerwowane. Chętnych nie brakuje, nawet jeśli w niektórych przypadkach na zajęcia trzeba czekać kilka miesięcy. Żałujemy, że nie możemy przyjąć każdego zaproszenia, ale stawiamy na jakość, nie na ilość – podkreśla.

W 2015 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 2476 lekcji, w których uczestniczyło 44 455 uczniów. Rok wcześniej odbyło się 2129 spotkań dla 39 231 osób.

W Referacie Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku pracuje 20 funkcjonariuszy. Niemal wszyscy mają wyższe wykształcenie i są przygotowani do pracy z młodzieżą. Aby umówić się z mundurowymi na zajęcia, trzeba zadzwonić pod numer telefonu 58 301 30 11 wew. 116.

(tekst ukazał się we wrześniowym "Heroldzie Gdańskim")