Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Łąki w płomieniach

Łąki w płomieniachPożary suchych traw na Wyspie Sobieszewskiej. W ciągu kilku dni strażnicy dwa razy dostrzegli takie pożary i wzywali na miejsce straż pożarną. Wiele wskazuje na to, że w obu przypadkach ogień podkładano celowo. Możliwe, że rozpoczęło się tzw. wypalanie traw – proceder niepotrzebny, szkodliwy, karygodny. Mimo powtarzanych apeli, akcji edukacyjnych i zaangażowania mediów, co roku wraz z nadejściem wiosny pożary na łąkach i nieużytkach rolnych stają się prawdziwą plagą.

Wtorek, 8 marca. Funkcjonariusze z Referatu VI patrolowali rejon Wyspy Sobieszewskiej. Około godziny 13:40, gdy jechali ulicą Przegalińską, zauważyli na pobliskiej łące płomienie. Paliły się suche trawy.

Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Prewencją mundurowi powiadomili straż pożarną. Kwadrans później na miejsce dotarli ratownicy z OSP Świbno oraz OSP Sobieszewo. Rozpoczęła się akcja gaśnicza, która trwała niespełna pół godziny.

Na obszarze około dwustu metrów kwadratowych pogorzeliska strażacy zlokalizowali kilka miejsc zarzewia ognia. A zatem najprawdopodobniej były to świadome podpalenia.

Łąki w płomieniachW podobnej akcji ten sam patrol straży miejskiej uczestniczył w czwartek 3 marca, około godziny 17:00. Także z ulicy Przegalińskiej mundurowi dostrzegli płonące suche trawy. Na wezwanie naszych funkcjonariuszy interweniowali strażacy z OSP Sobieszewo. Również w tym przypadku stwierdzono, że ktoś podłożył ogień w kilku miejscach i że najprawdopodobniej było to świadome podpalenie.

Niestety, każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się wypalanie wyschniętych traw oraz nieużytków rolnych - proceder niebezpieczny i zagrożony wysokimi karami.

Pożary niszczą środowisko, mogą mieć groźne konsekwencje dla każdego z nas, a na dodatek nie przynoszą nikomu niczego dobrego!

Ustawa o ochronie przyrody przewiduje dla sprawców podpaleń grzywny do pięciu tysięcy złotych. Jeśli pożar będzie stanowił zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia, trzeba liczyć się z karą od roku do 10 lat więzienia. Rolnikom, którzy nie przestrzegają zakazu wypalania traw grozi utrata części dopłat bezpośrednich.

[Więcej informacji o groźnych skutkach wypalania traw i karach dla podpalaczy znajdziesz tutaj…]