Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Kwesta na fikcyjną fundację

Kwesta na fikcyjną fundacjęMłodą kobietę, która wyłudzała darowizny na rzecz pewnej fundacji ujęli strażnicy miejscy i przekazali w ręce policji. Krótko potem w tej samej sprawie została zatrzymana druga kobieta. Wszystko zaczęło się od zgłoszenia przechodnia, który na ulicy poprosił strażników o pomoc. Mężczyzna dał datek, a potem uznał, że mógł paść ofiarą oszustwa. Przeczucie go nie myliło. Zbiórka pieniędzy była prowadzona bez pozwolenia. Fundacja, na którą powoływały się kwestarki, nie istnieje.

Piątek, 18 sierpnia. Około godziny 11:30 do strażników z Referatu II, którzy patrolowali Trakt Królewski podszedł pewien mężczyzna. Poinformował, że została od niego wyłudzona darowizna. Zgłaszający mówił, że dał pieniądze jednej z kobiet, które na ulicy Długiej i Długim Targu zbierały datki dla fundacji „Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie”. Wskazaną przez poszkodowanego 16-latkę strażnicy spotkali obok Fontanny Neptuna.

Dziewczyna nadal prowadziła kwestę. Pozwolenia na to nie posiadała. Miała natomiast przy sobie zniszczoną kartkę z wykazem osób wpłacających oraz ich podpisami - mówi aplikant Wojciech Łuczak. Mundurowi ujęli młodą kobietę i wraz z zabezpieczoną listą darczyńców przekazali policji. Wyjaśnienia złożył w komisariacie także mężczyzna, który czuł się oszukany.

W czasie gdy mundurowi prowadzili czynności służbowe, w poczekalni komisariatu pojawiła się 19-letnia kobieta, która została rozpoznana jako osoba kwestująca wraz z 16-latką. Także ją policjanci zatrzymali.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście. 19-letnia kobieta usłyszała zarzut oszustwa (art. 286§1 Kodeksu karnego). Grozi jej od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Natomiast materiały w sprawie 16-latki zostały przekazane do Sądu Rodzinnego, który może zastosować wobec nieletniej środki wychowawcze.

Jak wynika z doniesień mediów, wyłudzeń na rzecz fikcyjnego „Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie” dokonywano w różnych miastach na terenie Polski już wcześniej. W ubiegłym roku były takie przypadki między innymi w Krakowie i Nowej Hucie. W tym roku dwie oszustki zostały zatrzymane w Jeleniej Górze.