Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kosztowna lekcja ekologii

Autor: Andrzej Hinz
Wypalanie kabli jest nielegalne. Wiąże się z zanieczyszczaniem środowiska i podlega karze grzywny. Na własnej skórze przekonało się o tym dwóch "przedsiębiorczych" mężczyzn.
ognisko 1

Wtorek, 15 października. Około godziny 19:00 patrol z Referatu VI otrzymał zgłoszenie dotyczące wypalania kabli w rejonie ulicy Miałki Szlak. Strażnicy udali się we wskazane miejsce. Już z daleka zobaczyli łunę ognia. W okolicy torów kolejowych przy ognisku stało dwóch męzczyzn, ktorzy spożywali alkohol. Nie było to jednak ich jedyne zajęcie. Wypalanie kabli w celu odzyskiwania aluminium szło pełną parą. Mundurowi dowiedzieli się, że proceder był dokładnie zaplanowany. Panowie rozpoczęli przygotowania z wyprzedzeniem. Dzień wcześniej zaparkowali w pobliżu samochód wraz ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami. Jako powód wypalania podali niskie zarobki. Miał to być sposób na dodatkowy dochód.

ognisko 2

Na miejscu zobaczyliśmy, że mężczyźni do swojej pracy przygotowali się bardzo starannie. Przy ognisku stały balie i pojemniki z wodą służące do schładzania kabli oraz metalowe sita. W pobliżu leżała też spora ilość aluminiowych kabli pozbawionych izolacji – mówi młodszy strażnik Anna Czyżykowska-Groth.

Funkcjonariusze wyjaśnili im, że wypalanie kabli jest wykroczeniem. Mężczyźni zostali ukarani mandatami. Musieli też ugasić ognisko i posprzątać po swojej działalności.

111