Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

„Koperty” tylko dla uprawnionych

Autor: Robert Kacprzak
Strażnicy miejscy z Referatu V kontrolowali miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych zajmowane przez nieuprawnione pojazdy. Była to odpowiedź na liczne zgłoszenia wpływające do funkcjonariuszy. Na sprawców wykroczeń posypały się mandaty.
SMG koperty ref5

Od początku roku do końca maja funkcjonariusze cyklicznie sprawdzali miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Mundurowi pojawiali się na parkingach w podległych im dzielnicach, tj. Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo oraz Piecki-Migowo. W trakcie swoich działań wystawili 49 mandatów, pouczyli 19 osób, a w dziewięciu przypadkach sprawy znajdą swój finał w sądzie. Strażnicy wydali też 19 dyspozycji usunięcia pojazdów na koszt właścicieli.

W Gdańsku do zajęcia miejsca postojowego dla osoby niepełnosprawnej upoważnia karta parkingowa, karta kombatanta oraz karta parkingowa wydana za granicą. Zgodnie z prawem, pojazd, który stoi na uprzywilejowanym miejscu, musi mieć kartę umieszczoną za przednią szybą i widoczną w całości, aby nie było wątpliwości, że ze specjalnego miejsca parkingowego korzysta upoważniona osoba.

Surowe kary

Nielegalne zajęcie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej oznacza mandat w wysokości 800 zł. Posługiwanie się karta parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną to kolejny mandat w wysokości 400 zł. Poza tym jeśli w aucie, które bezprawnie stanęło na uprzywilejowanym miejscu, nie ma kierowcy, pojazd trzeba odholować na parking administracyjny. W Gdańsku usunięcie auta wraz z pierwszą dobą postoju kosztuje 564 zł, a każda kolejna doba parkowania to 44 zł.