Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kontrole w centrum miasta

Kontrole w centrum miastaOd 20 kwietnia strażnicy miejscy przy współpracy z policją przeprowadzą wzmożone działania w centrum Gdańska dotyczące kontroli identyfikatorów umożliwiających wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności.

Okres letni to czas kiedy arterie komunikacyjne w mieście blokują się częściej, a osób odwiedzających miasto i pragnących podjechać swoimi autami jak najbliżej zabytkowej części miasta jest więcej. Tym samym kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na reguły dotyczące ruchu drogowego obowiązujące w centrum miasta.

Szczegółowe kwestie z tym związane reguluje Zarządzenie Nr 34/14 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 10 stycznia 2014 r. w sprawie wydawania i użytkowania Identyfikatorów GM uprawniających do wjazdu do strefy ograniczonej dostępności na obszarze Głównego Miasta.

W dokumencie zawarto m. in. informacje dotyczące sposobu wnioskowania o wydanie dokumentu uprawniającego na wjazd do Strefy oraz instrukcje wskazujące jak uzyskać identyfikator krótkoterminowy, który może się przydać w przypadku przeprowadzki, dostawy sprzętu do lokali użytkowych, remontów czy przygotowań do imprezy masowej.

Zarządzenie można pobrać TUTAJ.

Działania kontrolne będą prowadzone przez funkcjonariuszy z Referatu I oraz II, zajmujących się terenem Głównego i Starego Miasta, a także policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Za brak identyfikatora uprawniającego do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności grozi mandat karny w wysokości do 500 zł oraz punkty karne.

Mapę Strefy Ograniczonej Dostępności, dodatkowe informacje dotyczące identyfikatorów, abonamentów, a także podstawy prawne dotyczące jej funkcjonowania znajdują się na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.