Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Konferencja straży miejskich i gminnych Województwa Pomorskiego

W gdańskim Sobieszewie odbyła się „Konferencja Komendantów Straży Gminnych i Miejskich województwa pomorskiego Standaryzacja Straży Gminnych i Miejskich – fanaberia czy konieczność?”.

Uczestnikami konferencji byli m.in. Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Naczelnik Wydziału Porządku Publicznego Departamentu Nadzoru Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Agata Krysiak, p.o. Audytora Najwyższej Izby Kontroli gdańskiej delegatury Mariusz Sujka, Sekretarz Miasta Gdańska Danuta Janczarek, Zastępca Prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. Techniczno-Inwestycyjnych Henryk Wojciechowski, interdyscyplinarny zespół Wojewody ds. standaryzacji oraz komendanci straży gminnych i miejskich województwa pomorskiego.

Podczas spotkania przeprowadzono szkolenie z zakresu kontroli zarządczej, prezentowano działania profilaktyczne realizowane przez pomorskie straże i dyskutowano o strategiach komunikowania się straży z mieszkańcami.

Głównym wydarzeniem konferencji było wręczenie Certyfikatów Wojewody Pomorskiego w pilotażowym programie standaryzacji straży gminnych i miejskich. Standaryzacja straży to nowy program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych prowadzony przez Wojewodę Pomorskiego. Program zawiera zbiór standardów, zasad i reguł, których wdrożenie dostosowuje straż do wymogów ustawodawcy i usprawnia jej współpracę z mieszkańcami.

Jako pierwsze w Polsce certyfikację przeszły pomyślnie straże miejskie z Gdańska i Starogardu Gdańskiego.

Wykaz dokumentów i opis formalnych warunków związanych z przystąpieniem do programu certyfikacji straży gminnych i miejskich znajduje się na dedykowanej stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Konferencja była współfinansowana przez PZU. Prezentacje i wniosek: Kierunki nowelizacji ustaw regulujących funkcjonowanie i działalność uprawnionych organów w zakresie problematyki wykroczeń - Agata Krysiak Kontrola zarządcza dla każdego - Mariusz Sujka Kontrola zarządcza w praktyce - Czesław Dwojak Prewencja i profilaktyka szkolna - Agnieszka Solecka Współpraca Gdańska z innymi samorządami w obszarach bezpieczeństwa i porządku publicznego - Czesław Dwojak Wniosek o objęcie straży programem standaryzacji [gallery link="file" ids="11640,11641,11642,11643,11644,11645,11646,11647"]