Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kolejowe Kokoszki

Autor: Andrzej Hinz
Gra terenowa, przejazd pociągiem retro oraz zabytkowy autobus. To tylko kilka atrakcji, które czekały na gości podczas pikniku zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej. Na zaproszenie organizatora w festynie uczestniczyli także strażnicy miejscy. Dla gości przygotowali konkursy i zabawy edukacyjne.
goście przy stanowisku straży miejskiej strażnicy kolorowanki

W piątek 4 czerwca na ulicy Maszynowej odbył się festyn pod nazwą „Kolejowe Kokoszki”. Okazją do zorganizowania imprezy było rozpoczęcie budowy bajpasa kartuskiego oraz obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Dziecka. Zabawa trwała od godziny 10:00 do 13:00. Główną atrakcją była możliwość przejazdu pociągiem retro, który kursował na trasie Kokoszki-Kartuzy. Na miłośników motoryzacji czekał zabytkowy autobus typu „ogórek”. Najmłodsi mogli przejechać się mini ciuchcią oraz wziąć udział w różnego rodzaju turniejach. Organizatorzy pomyśleli również o poczęstunku dla uczestników.

W festynie brali także udział strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki. Dla gości przygotowali atrakcyjne konkursy i zabawy edukacyjne, między innymi z zakresu ekologii. Rozdawali materiały informacyjne oraz drobne gadżety. Mundurowi przypominali też młodszym uczestnikom festynu o codziennych zasadach bezpieczeństwa na drodze i podczas zabawy na podwórku. Stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Nasi funkcjonariusze chętnie odpowiadali na pytania mieszkańców dotyczących spraw porządkowych na terenie dzielnicy.

Tak zwany „bajpas kartuski” to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę. Powstaje ona w związku z przygotowywaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz.