Przypadki wyłudzania pieniędzy na bezpłatnych parkingach. Jedna z takich sytuacji miała miejsce 4 kwietnia przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Część miejsc postojowych obok budynku należy do prywatnego właściciela, który ma prawo żądać opłat - natomiast druga część terenu to grunt miejski, na którym można zostawić auto za darmo.
Straż Miejska dostała zgłoszenie, że właśnie na bezpłatnym parkingu pojawiła się osoba, która wyłudza pieniądze. Interwencję podjęli funkcjonariusze z Referatu II. Na miejscu zastali oni mężczyznę w kamizelce odblaskowej i poprosili go o wyjaśnienia. W tym momencie podszedł do strażników jeden z kierowców i oznajmił, że kwadrans wcześniej ów człowiek w kamizelce domagał się od niego nienależnej opłaty za postój. Obwiniony tłumaczył tymczasem, że niczego nie żądał, lecz jedynie prosił o jałmużnę.
Każda ze stron upierała się przy swojej wersji zdarzenia. Nie mogąc dociec prawdy, funkcjonariusze poinformowali zgłaszającego sprawę, by w przyszłości w podobnej sytuacji powiadamiał policję. Straż Miejska nie ma bowiem uprawnień, by karać za wyłudzanie pieniędzy. Drugi z mężczyzn został pouczony i uświadomiony, jaka jest różnica między żebractwem a wyłudzaniem. Dowiedział się też, co mu grozi, gdyby przyłapano go kolejny raz na podobnym procederze.
Dwa dni później strażnicy trzy razy sprawdzili parking obok dworca i nie spotkali na nim rzekomego naciągacza. Można więc mieć nadzieję, że ich wcześniejsza interwencja przyniosła pożądany efekt.
Ponieważ nie był to pierwszy taki przypadek, zgłaszany przez kierowców, Straż Miejska apeluje o czujność. Pamiętajmy, że każdy parking płatny musi być odpowiednio oznakowany. Natomiast osoba, która pobiera pieniądze musi wydać płacącemu pokwitowanie.
Za korzystanie z miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania, których administratorem jest Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, płaci się w parkometrach, przy użyciu systemu mobiParking lub w formie abonamentu. Na miejscu można spotkać pracowników strefy, ubranych w uniformy oznaczone czytelnym logo na klatce piersiowej i na plecach. Mają oni legitymacje służbowe, które na żądanie muszą okazać.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku, kierowcy mają do dyspozycji numer telefonu: 58 52 44 627. Zawsze mogą też poprosić o pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej, dzwoniąc pod numer 986.