Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kartka dla Sąsiada

Masz kłopotliwego sąsiada, który nie sprząta po swoim psie lub zaśmieca otoczenie? A może w uciążliwy sposób parkuje swoje auto? Brakuje Ci śmiałości, by zwrócić mu uwagę wprost? Sięgnij po specjalną kartkę, przygotowaną w ramach kampanii „Razem dbamy o Nasze Miasto"! Nie żółtą, nie czerwoną, lecz uprzejmą...
kartka-dla-sasiada1-800px

Pomysł podsunęli mieszkańcy podczas spotkań ze strażnikami. W rozmowach niejednokrotnie padały pytania, czy funkcjonariusze nie mają „jakichś ulotek”, które można byłoby wrzucić niesfornemu sąsiadowi do skrzynki. Chodziło o to, aby dyskretnie zwrócić mu uwagę, że bywa kłopotliwy, lecz jednocześnie by nie popadać z nim w otwarty konflikt. W odpowiedzi na te sugestie przygotowaliśmy „Kartkę dla Sąsiada”.

Dzięki niej strażnikiem odpowiedzialnymi za swoje otoczenie może poczuć się każdy. Wystarczy zaznaczyć na odwrocie kartki problem, który stwarza osoba z sąsiedztwa lub dopisać własną uwagę, a potem doręczyć przesyłkę choćby do skrzynki na listy.

Liczymy, że dzięki takiemu działaniu część sąsiedzkich napięć uda się złagodzić dyskretnie i polubownie, bez angażowania służb mundurowych, oficjalnych pouczeń, mandatów oraz kar. Jak wynika z naszych doświadczeń, w wielu przypadkach dostatecznie mobilizująca okazuje się świadomość, że „ktoś widzi”.

„Kartki dla Sąsiada” są dostępne w każdym referacie dzielnicowym Straży Miejskiej w Gdańsku oraz w jej głównej siedzibie przy ul. Elbląskiej 54/60. Można je też drukować we własnym zakresie.


kartka-dla-sasiada2-800px

Kampanię edukacyjną „Razem dbamy o Nasze Miasto” realizują od początku roku: Miasto Gdańsk, Zarząd Dróg i Zieleni oraz Straż Miejska. Jej celem jest kształtowanie właściwych postaw społecznych, przypominanie niektórym gdańszczanom o ich obowiązkach oraz utrwalanie świadomości, że „jestem z Gdańska, więc dbam o Gdańsk”. W ramach przedsięwzięcia powstało pięć animowanych spotów filmowych, przygotowano także plakaty.

Więcej informacji na temat kampanii „Razem dbamy o Nasze Miasto” oraz spoty filmowe:

"Kartka dla Sąsiada" w mediach: