Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Jarmark Dominikański 2013
Jarmark Dominikański 2013

753 edycja najstarszej w Polsce plenerowej imprezy handlowo-rozrywkowej odbędzie się w Gdańsku na ulicach Głównego Miasta w dniach 27 lipca – 18 sierpnia.

Główne atrakcje Jarmarku Dominikańskiego stanowią stoiska z antykami, wyrobami artystycznymi, rzemieślniczymi i regionalnymi, a także wydarzenia kulturalne, artystyczne i muzyczne.

Historia tego przedsięwzięcia sięga XIII wieku. W 1260 roku gdański klasztor Dominikanów otrzymał od ówczesnego papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.

Organizator imprezy – Międzynarodowe Targi Gdańskie – zapowiedział na tegorocznej edycji sporo nowości. Na Jarmarku pojawią się ławki multimedialne – Koławka i Ławkoło, gdzie będzie można zostawiać lub pożyczać książki. Zaplanowano też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz grę miejską “Na tropie koguta”. Odbędą się również spotkania z naukowcami, sportowcami i dietetykami. Stoiska z antykami i przedmiotami kolekcjonerskimi znajdą się przy ul. Straganiarskiej, Grobla IV i na Podwalu Staromiejskim. Najwięcej swoich wyrobów zaprezentują rzemieślnicy, którzy zagospodarują przestrzeń na Długim i Rybackim Pobrzeżu, przy ul. Grobla I, II i III, Świętego Ducha oraz w ciągu ulic od Garbary do Pańskiej. Sprzedawcy ubrań i tekstyliów rozstawią się przy ul. Szerokiej, gdzie również będzie można spróbować regionalnych przysmaków z różnych stron świata. Z kolei na Długim Targu codziennie będzie można spróbować smakołyków z Pomorza.

Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 12:00 i rozpocznie się przy Dworze Artusa (Gdańsk – Śródmieście, ul. Długi Targ). Miejski kronikarz przedstawi tam historię jarmarku, a władze Gdańska symbolicznie przekażą kupcom klucz do miasta. Na schodach prowadzących do Dworu Artusa ustawią się m.in. strażnicy miejscy w historycznych strojach. Na koniec odbędzie się koncert na 753 uderzenia na największym bębnie świata. Także pierwszego dnia o 21:30 na scenie na Targu Węglowym zaśpiewa Urszula. Finałem wieczoru będzie pokaz sztucznych ogni. Po imprezie uruchomione zostaną dodatkowe kursy pojazdów komunikacji publicznej na wybranych liniach autobusowych i tramwajowych. Dodatkowo, we wszystkie weekendy w okresie trwania Jarmarku pojadą tramwaje linii nocnej NO.

Więcej informacji: jarmarkdominika.pl oraz www.gdansk4u.pl