Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Jak odnaleźć zagubionego psa?

Mieszkańcy Gdańska mogą oznakować swojego psa za pomocą mikroczipa, który pomoże zidentyfikować zwierzę w sytuacji jego zaginięcia. Szybki i bezbolesny zabieg wykonywany jest bezpłatnie w 8 lecznicach weterynaryjnych.

Akcja czipowania koordynowana jest przez schronisko „Promyk”. Budowę mikroczipa wyjaśnia Tomasz Łucyszyn Inspektor ds. Identyfikacji Zwierząt gdańskiego schroniska dla zwierząt – urządzenie składa się z małego układu scalonego zaprogramowanego  losowo wybranym 15 cyfrowym numerem. Czip zatopiony jest w specjalnej szklanej kapsule wielkości ziarenka ryżu.

Mikroczip nadaje psu tożsamość wiążąc numer czipa z danymi osobowymi właściciela. Dzięki temu w momencie odnalezienia zagubionego zwierzęcia można zidentyfikować właściciela, któremu przypisany jest pies. Aktywacja mikroczipa dokonywana jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik, który dekoduje dane z czipa i wyświetla je w postaci sekwencji cyfr. Cała procedura trwa nie więcej niż 40 sekund. Mikroprocesor nie potrzebuje źródeł zasilania, a jego trwałość jest dłuższa niż życie przeciętnego zwierzęcia.

Implantacja procesora odbywa się za pomocą specjalnej igły, przypominającej wyglądem igłę do robienia zastrzyków. Mikroczip umieszczony jest w igle i podczas iniekcji wypychany jest przez tłoczek specjalnej strzykawki bądź implantera. Najlepszym miejscem do implantacji mikroczipa jest przestrzeń pomiędzy łopatkami zwierzęcia – zaleca Tomasz Łucyszyn Inspektor ds. Identyfikacji Zwierząt gdańskiego schroniska dla zwierząt. Tego typu forma implantacji jest najbardziej bezpieczna i znacznie ogranicza możliwość ewentualnej migracji mikroczipa - dodaje.

Zabieg jest bezbolesny i zazwyczaj zwierzę reaguje na niego w taki sam sposób jak na normalny zastrzyk. Mikroprocesor jest biokompatybilny i nie powoduje jakichkolwiek reakcji alergicznych. Dla dodatkowej ochrony przed migracją czipa w ciele zwierzęcia, niektórzy producenci powlekają mikroczipy związkami polimerów, które pomagają implantowi odpowiednio usadowić się i zakotwiczyć w tkankach podskórnych.

Lista lecznic, które w roku 2013 wykonują bezpłatne zabiegi czipowania psów:
  1. Gabinet Weterynaryjny Awet Plus Gdańsk-Osowa; ul. Cerery 1 tel. 501-756-883
  2. Przychodnia Weterynaryjna Lademan &Wosik Gdańsk-Ujeścisko; ul. Bergiela 4c/11 tel. 58/351-34-10
  3. Lecznica Weterynaryjna s.c. Gdańsk-Siedlce; ul. Kartuska 249 tel. 58/302-00-02
  4. Przychodnia Weterynaryjna Anna Ziemkiewicz Gdańsk-Stogi; ul. Hoża 14 tel.  58/305-20-83
  5. Gabinet Weterynaryjny Gdańsk –Brzeźno; ul. Portowców 14 tel. 58/302-00-02
  6. Przychodnia Weterynaryjna Vitavet Gdańsk-Przymorze; ul. Piastowska 90 B tel. 502-520-860
  7. Gabinet Weterynaryjny Gdańsk-Wrzeszcz; ul. Lelewela 23 tel. 58/344-63-45
  8. Przychodnia Weterynaryjna s.c. Gdańsk-Strzyża; ul. Michałowskiego 37 tel. 58/556-03-08

Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie internetowej schroniska „Promyk” w zakładce “Program Identyfikacji 2013.”