Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

II Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

9 czerwca w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej odbył się finał II Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne i Przyjazne Pomorze”. Finaliści walczyli o indeks na wybrane przez siebie studia.

Zwyciężczynią Olimpiady została Katarzyna Milewska z Tczewa, uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Drugie miejsce zajął Artur Czaja również z Tczewa, a trzecie Paulina Gościło z Gdańska. Podczas finału jedenastu uczestników Olimpiady zaprezentowało własne projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa w swoich dzielnicach. Pokazali, z jakimi zagrożeniami można się spotkać w miejscach, gdzie mieszkają i zaproponowali własne rozwiązania, które mogą uczynić ich dzielnice spokojnymi i bezpiecznymi. Zwycięska prezentacja dotyczyła poprawy bezpieczeństwa w tczewskiej dzielnicy Czyżykowo.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich wszystkich typów z Gdańska, Sopotu i Tczewa. W pierwszym etapie Olimpiady, który odbył się 12 marca, wzięło udział 164 uczniów. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 59 osób. Do finału przeszło 16 uczestników Olimpiady. Było o co walczyć - nagroda główna to indeks na wybrany przez zwycięzcę kierunek studiów na Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Olimpiadę zorganizowały straże miejskie z Gdańska, Sopotu i Tczewa oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna wraz z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Gdańskim Związkiem Pracodawców Oddział w Tczewie. Powstała ona w ramach realizacji rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Jej celem jest rozwijanie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz zachęcenie do poznania przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży. To wiedza bardzo przydatna, przede wszystkim w życiu codziennym, gdyż młodzi ludzie będą wiedzieli, jak zachować się w sytuacjach, kiedy bezpieczeństwo innych lub ich samych jest zagrożone. Zeszłoroczna edycja Olimpiady, dotycząca bezpieczeństwa w Gdańsku, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Stąd też pojawił się pomysł, by rozszerzyć jej zasięg na inne miasta naszego województwa.

Zwycięzcy II Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczny i Przyjazny Gdańsk”:

1. Katarzyna Milewska z Tczewa 2. Artur Czaja z Tczewa 3. Paulina Gościło z Gdańska 4. Agnieszka Borsich z Gdańska 5. Kamil Świder z Tczewa 6. Łukasz Rajzer z Gdańska 7. Leszek Trawczyński z Gdańska 8. Karol Piasecki z Sopotu 9. Dawid Kiełb z Sopotu 10. Arkadiusz Kukawka z Gdańska 11. Patryk Niewiadomski z Tczewa

Patronat honorowy:

PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA

PREZYDENT MIASTA SOPOTU

PREZYDENT MIASTA TCZEWA

STAROSTA POWIATU TCZEWSKIEGO

REKTOR GDAŃSKIEJ WYŻSZEJ SZKOŁY HUMANISTYCZNEJ

POMORSKI KURATOR OŚWIATY