Strażnicy patrolują miejsca niemieszkalne regularnie. Częstotliwość tych wizyt rośnie wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Wizytując altanki na terenie ogródków działkowych czy pustostany albo samodzielnie wykonane szałasy, mundurowi przedstawiają napotkanym w nim osobom możliwości wsparcia i starają się zachęcić je do skorzystania z oferty. Współdziałają w tym zakresie m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, policją oraz streetworkerami. W oparciu o wiedzę posiadaną przez wszystkich zaangażowanych w działania, na bieżąco aktualizowana jest gdańska mapa miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności.
W grudniu strażnicy odwiedzili miejsca niemieszkalne 416 razy. Napotkali tam 114 osób. W 38 przypadkach interwencje zakończyły się udzieleniem pomocy: odwiezieniem do pogotowia socjalnego, schroniska bądź noclegowni. W jednym przypadku na wniosek strażników do osoby w kryzysie bezdomności skierowano streetworkerów. W efekcie tych działań mężczyzna opuścił miejsce koczowania.
Pamiętajmy, że widząc osobę leżącą czy też kulącą się z zimna, należy zareagować. Nie bądźmy obojętni, nasza reakcja może pomóc uratować komuś życie. Przypominamy, że informacje o osobach w kryzysie bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:
- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku, ul. Piekarnicza 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
- Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. 986,
- Policji, tel. 112.
Więcej informacji o formach wsparcia dla osób dotkniętych bezdomnością można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie: tiny.pl/ckl17.