Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Gdańskie cmentarze pod okiem strażników

Autor: Robert Kacprzak
Jak co roku z okazji dnia Wszystkich Świętych o porządek przy nekropoliach zadbają strażnicy miejscy. Mundurowi będą zwracali uwagę na: auta zaparkowane niezgodnie z przepisami, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych oraz nielegalny handel. Kierowców, których zaskoczą tymczasowe zmiany w organizacji ruchu, funkcjonariusze poinformują jak poruszać się przy cmentarzach oraz wskażą parkingi.
straznik stoi tyłem do obiektywu, w tle ogrodzenie cmentarza i nagrobki

Już od piątku strażników miejskich częściej będzie można spotkać w rejonie największych nekropoli. W dniach 27-29 października oraz 1 listopada stałe patrole mundurowych pojawią się w pobliżu czterech cmentarzy: Garnizonowego, Łostowickiego, Srebrzysko i w Oliwie. Pozostałe nekropolie będą kontrolowane doraźnie. Łącznie w zabezpieczeniu będzie zaangażowanych 46 patroli (110 funkcjonariuszy). Najwięcej mundurowych (35 patroli) będzie zaangażowanych w dniu Wszystkich Świętych.

Zabezpieczenie gdańskich cmentarzy zostanie przeprowadzone we współpracy z policją. Zadaniem strażników będzie przede wszystkim ochrona porządku w rejonie nekropolii. Mundurowi zadbają o zachowanie drożności dróg dojazdowych i będą reagować na przypadki nieprawidłowego parkowania. Będą też służyć informacjami o zmianach w organizacji ruchu i sposobach parkowania w rejonie cmentarzy. Zadbają także o bezpieczeństwo pieszych. Jeśli będzie taka konieczność, strażnicy miejscy podejmą interwencję także na terenie cmentarza.

radiowoz stoi z właczonymi sygnałami niebieskimi, przed nim zaparkowane auta, w tle stoiska handlowe i cmentarz

Przypominamy, apelujemy!

  • W okolicy cmentarzy zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego. Kierowcy nie powinni ufać bezkrytycznie nawigacji, zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć. Więcej o zmianach w organizacji ruchu, parkingach i lokalizacjach wejść na cmentarze na gzdiz.gda.pl
  • Aby uniknąć stania w korkach i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską. Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. Więcej o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na ztm.gda.pl lub w specjalnie przygotowanej ulotce (pobierz tutaj).
  • Piesi powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Ważne, aby niezmotoryzowani dali się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
  • Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.
  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!