Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Finał VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Szymon Gońda z LO w Człuchowie zwycięzcą VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie - Razem Dbajmy o Nasze Miasto. Drugie miejsce zajęła Paulina Bieżuńska z I LO w Kwidzynie, a trzecie - Aleksandra Tatara z I LO w Sopocie. Finał imprezy odbył się w piątek 28 marca 2014 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Głównym zadaniem uczestników ostatniej fazy zmagań było przygotowanie i zaprezentowanie autorskiego projektu wspólnych inicjatyw społecznych na rzecz poprawy funkcjonowania Straży Miejskiej/Gminnej w swoim miejscu zamieszkania.

Nagrodą główną dla zwycięzcy był indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na bezpłatne studia pierwszego stopnia, na wybranym przez siebie kierunku. Finaliści odebrali również bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. książki, tablety, aparaty fotograficzne.

Do pierwszego etapu zmagań przystąpiło 543 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 9 miast i gmin województwa pomorskiego: Gdańska, Sopotu, Tczewa, Kościerzyny, Kwidzyna, Gniewu, Pelplina, Pruszcza Gdańskiego i Człuchowa. Do finału zakwalifikowało się 27 osób. Ostatecznie wzięło w nim udział 22 uczniów (pięcioro nie dostarczyło wymaganych projektów).

Głównymi organizatorami VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie byli tak jak w latach poprzednich: Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Partnerami przedsięwzięcia byli: Urząd Miejski w Gdańsku – Wydział Edukacji oraz Straże Miejskie i Gminne z województwa pomorskiego, uczestniczące w konkursie

Patronat honorowy sprawowali: Wojewoda Pomorski, Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Gdańska, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie pozostałych miast i gmin, biorących udział w Olimpiadzie.

W zwycięskim projekcie Szymon Gońda zaproponował między innymi rowerowe patrole strażników miejskich i gminnych w sezonie letnim. Powołał się na przykłady miast, które korzystają już z takich rozwiązań.

Wiele miejsca autor poświęcił problemowi sprzątania po czworonogach. Korzystając z wyników ankiet, przeprowadzonych osobiście na terenie Człuchowa, Szymon Gońda postulował ustawienie w mieście koszy na psie nieczystości. Jego zdaniem, niezbędne byłoby również konsekwentne uświadamianie mieszkańcom, do czego one służą. W projekcie pojawiła się propozycja wprowadzenia do przedszkoli i szkół podstawowych pogadanek, dzięki którym człuchowianie już od najmłodszych lat uczyliby się sprzątania po swoich pupilach.

W kolejnej części prezentacji autor podkreślał potrzebę skuteczniejszego kontrolowania użytkowników skuterów i motorowerów, którzy - jego zdaniem - zbyt często lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa.

 

Z Szymonem Gońdą, zwycięzcą VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie rozmawiał Łukasz Szulc.

Szymon Gońda, uczeń LO w Człuchowie, w maju skończy 18 lat. Chce zostać aktorem lub dziennikarzem. Szymon pochodzi z Warszawy, swoją przyszłość jednak chętnie związałby z Londynem. Lubi koszykówkę, kocha swoją dziewczynę Sandrę.

Który raz startujesz w olimpijskich zmaganiach?

- To mój pierwszy start w Olimpiadzie.

Skąd się o niej dowiedziałeś?

- W szkole, do której chodzę, nauczycielka WOS i historii poinformowała nas o Olimpiadzie, więc uznałem, że spróbuję swoich sił w tym przedsięwzięciu i zobaczę, o co w tym chodzi.

Czy po swojej prezentacji, która była niezwykle żywiołowa czułeś, że masz szanse na wysoką lokatę albo nawet na zwycięstwo?

- Nie ukrywam, że tak. Dochodziły mnie słuchy, że mam wielkie szanse i że skosiłem konkurencję. Nie chciałem zapeszać, ale miałem przeczucie, że będzie dobrze!

Miałeś już jakieś ”przygody” ze Strażą? Coś, co Cię szczególnie zainspirowało do wzięcia udziału w Olimpiadzie?

- Generalnie nic takiego się nie przytrafiło. Funkcjonariusze z Człuchowa to fantastyczni ludzie. Z tego, co pamiętam, to jedynie kiedyś podczas pobytu w stolicy zostałem przez Straż Miejską spisany.

Kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa należy do Twoich zainteresowań? Wiążesz z tym zagadnieniem swoją przyszłość?

Nie, jednak kwestia bezpieczeństwa jest dla mnie niezwykle istotna, ponieważ na co dzień poruszam się po mieście motorowerem. Swoją przyszłość wiążę natomiast z dziennikarstwem lub aktorstwem. Póki co, moim celem jest Warszawa - czyli powrót do rodzinnego miasta.

 

Wyniki VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie – Razem Dbajmy o Nasze Miasto.
 1. Szymon Gońda – Człuchów
 2. Paulina Bieżuńska – Kwidzyn
 3. Aleksandra Tatara – Sopot
 4. Anna Dziemińska – Kościerzyna
 5. Natalia Cielanowicz – Kwidzyn
 6. Anna Szumilewicz – Gdańsk
 7. Lidia Nicewicz – Sopot Alicja Grzechnik – Człuchów
 1. Patryk Torłop – Kwidzyn
 2. Damroka Formela – Gdańsk
 3. Patryk Sadowski – Gdańsk Anna Żurawska – Kwidzyn Paweł Gmys – Tczew
 1. Tomasz Kotowski – Pelplin
 2. Patryk Felskowski – Gdańsk
 3. Paweł Gawęda – Tczew Bartosz Kafarski – Tczew
 1. Zuzanna Struczyńska – Gniew
 2. Mateusz Myśliński – Gdańsk
 3. Michał Opaczewski – Gdańsk
 4. Mariusz Dubiella – Pelplin
 5. Jakub Sulewski – Pruszcz Gdański