Korzystanie z petard jest dozwolone, ale od pewnymi warunkami.
W Gdańsku petard i fajerwerków możemy używać tylko przez dwa dni w roku - 31 grudnia i 1 stycznia. Reguluje to Uchwała Rady Miasta
nr XIX/587/04 z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska. W pozostałe dni, jeżeli chcemy odpalać petardy lub inne wyroby pirotechniczne musimy uzyskać zezwolenie od Prezydenta Miasta Gdańska.
Na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania fajerwerków?
W celu uniknięcia tych nieprzyjemnych konsekwencji kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach. Pamiętajmy, że sprzedawanie tego typu materiałów osobom do 18 roku życia jest przestępstwem! Czyn ten jest zagrożony karą nawet do 2 lat więzienia. (art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej).
Kolejną ważną rzeczą, podczas zakupów jest sprawdzenie, czy fajerwerki dopuszczone do sprzedaży posiadają instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania. Ponadto muszą posiadać numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu. Warto również sprawdzić czy petardy lub rakiety, które kupujemy nie posiadają uszkodzeń mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.
Zachowanie bezpieczeństwa przy odpalaniu petard i fajerwerków.
Fajerwerki używajmy tylko na otwartej przestrzeni z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Ze względów bezpieczeństwa nie należy odpalać rakiet i petard trzymanych w rękach. Najrozsądniej jest do tego celu wybrać gładką i równą powierzchnię (np. beton, asfalt lub kostkę brukową). Używając fajerwerków w domu, lub na balkonie łamiemy przepisy przeciwpożarowe, a także regulaminy wspólnot mieszkaniowych. Oparzenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzony słuch to tylko niektóre ze skutków braku rozwagi. Nie wspominając o tym, jak łatwo spowodować pożar, jeśli nie zachowamy ostrożności. Chrońmy zatem siebie i innych. W przeciwnym wypadku może się okazać, że złamaliśmy prawo. Za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Co grozi nam za nieprzestrzeganie przepisów?
Za złamanie prawa z art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 1, 2 i 3 Uchwały Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku
w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, strażnicy miejscy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 złotych. W tym roku należy także pamiętać o reżimie sanitarnym. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w przestrzeni publicznej powinniśmy zachować odpowiedni dystans od innych oraz gromadzić się maksymalnie w pięcioosobowych grupach. Należy także pamiętać o zakrywaniu ust i nosa. Dodatkowo od dnia 31.12.2020 r. od godz. 19.00 do dnia 01.01.2021 r. do godz. 6.00 na obszarze kraju przemieszczanie się jest możliwe wyłącznie w celu:
- wykonywania czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej
- zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego
Warto rozpocząć nowy rok spokojnie, zdrowo i bez wizyty na oddziale chirurgicznym jednego z gdańskich szpitali – pamiętajmy o tym w trakcie sylwestrowej nocy. Życzymy wszystkim udanej zabawy i pomyślności w Nowym Roku.