Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Edukacja – Profilaktyka – Interwencja

Edukacja – Profilaktyka – Interwencja

Strażnicy wzięli udział w szkoleniu, dotyczącym problemu uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

Szkolenie odbyło się 27 maja w siedzibie Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” (Gdańsk, ul. Słomiana 2). Tematem szkolenia były zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w kontekście uzależnień. Podczas spotkania przedstawione zostały najczęściej spotykane i używane przez młodych ludzi psychoaktywne związki chemiczne, stymulanty, depresanty i neuroleptyki oraz ich działanie. Funkcjonariusze, pod okiem specjalisty, omawiali zachowania ryzykowne, które mogą być początkiem poważnych problemów w życiu młodzieży.

Strażnicy Miejscy z Referatu Profilaktyki regularnie odwiedzają szkoły, gdzie na spotkaniach z uczniami przedstawiają m.in. zagadnienia, dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich, a także informują młodzież o niebezpieczeństwach, jakie niosą za sobą wszelkiego rodzaju uzależnienia.

W 2012 roku funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki przeprowadzili 535 zajęć z programu „Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne ” oraz 159 zajęć z „ Narkotyki? Ze mną nie wygrasz!”. Łącznie w obu programach wzięło udział niemal 14 000 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich.