Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Dziś Dzień bez Śmiecenia!

Dziś Dzień bez Śmiecenia!11 maja - Dniem bez Śmiecenia. Zachęcamy wszystkich, by włączyli się do tej bardzo pożytecznej akcji! Odbywa się ona już dziewiąty raz, w tym roku jej hasło brzmi: Stawiam na jakość. Sprawdzam!

Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają nas, byśmy sprawdzili czy segregujemy odpady zgodnie ze standardami, które obowiązują w naszej gminie.

Śmieci segreguje coraz więcej Polaków. Potwierdza to badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców naszego kraju, przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Środowiska. W ubiegłym roku o 14 % więcej mieszkańców naszego kraju zadeklarowało, że regularnie segreguje odpady. Niestety wraz ze wzrostem ilości selektywnie zbieranych śmieci, znacznie spadła ich jakość. Zanieczyszczenie niektórych partii surowców wtórnych sięga nawet kilkudziesięciu procent.

Nieprawidłowa segregacja to istotny problem, który skutkuje obniżeniem wartości surowca i może spowodować jego nieprzydatność do recyklingu!

Błędy, które popełniamy podczas segregowania odpadów najczęściej są wynikiem niewiedzy oraz intuicyjnego segregowania odpadów. Dlatego też organizatorzy Dnia bez Śmiecenia zachęcają między innymi, byśmy:

• zwrócili uwagę na listę odpadów, których nie należy wrzucać do danego worka/pojemnika (informację taką najczęściej można znaleźć w urzędzie gminy i na jej stronie internetowej oraz uzyskać w firmie, która odbiera od nas odpady); • zajrzeli do worka/pojemnika i sprawdzili czy pośród wysegregowanych odpadów nie ma takich, które nie powinny tam trafić.

Proste działania przeprowadzone przez każdego z nas, mogą znacząco wpłynąć na jakość surowców wtórnych i umożliwić ich efektywny recykling!

Tu znajdziesz więcej informacji, w jaki sposób można włączyć się w obchody Dnia bez Śmiecenia

[gallery link="file" columns="1" ids="12597"]

(źródło: dzienbezsmiecenia.pl)

[video youtube="BZonU3wMnE8"]

Dziś Dzień bez Śmiecenia!

Czytaj także: - Segregujemy śmieci – czyli „Razem dbamy o Nasze Miasto” - Pamiętaj, segregowanie się opłaca!

Pobierz informator "Jak segregować odpady?"