Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Dzień Dziecka ze Strażą Miejską
Dzień Dziecka ze Strażą Miejską

Festyny i familijne imprezy – tak upłynął w Gdańsku weekend na przełomie maja i czerwca. Okazja do świętowania i zabawy była aż nadto oczywista – Dzień Dziecka! Na tych najważniejszych festynach w mieście nie mogło oczywiście zabraknąć naszych funkcjonariuszy. Przygotowane przez strażników propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Roześmiane buzie najmłodszych nie pozostawiały wątpliwości, że oferta była trafiona. A co ważne, na festynach z naszym udziałem dobrze bawiły się nie tylko dzieci.

Piątek, 30 maja

Funkcjonariusze odwiedzili dwie placówki medyczne: Zespół Leczenia Zeza i Niedowidzenia przy ulicy Wejhera oraz Szpital Dziecięcy przy ulicy Polanki. Spotkali się tam z małymi pacjentami. Dzieci dostały upominki i słodycze, mogły też wsiąść do radiowozu straży miejskiej. Najwięcej radości i emocji budziło jednak jak zawsze spotkanie z naszym lwem. Z Leosiem wszyscy bardzo chętnie się fotografowali i „przybijali piątki”.

[gallery link="file" ids="10600,10601,10602"]
Sobota, 31 maja

Tego dnia strażnicy uczestniczyli w aż trzech imprezach: otwarciu nowej części Parku imienia Ronalda Reagana, Sąsiedzkim Festynie Rodzinnym, organizowanym przez Szpital Copernicus oraz Urząd Miasta, a także w festynie przygotowanym przez Radę Osiedla Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia na terenie Ergo Areny.

Tłumy gości przyszły do Parku Reagana, gdzie oprócz promowania zdrowego i aktywnego trybu życia, świętowano także Gdański Dzień Solidarności Społecznej. Bardzo wiele osób odwiedziło namiot straży miejskiej, w którym można było dostać balony, odblaski, świecące opaski, eleganckie breloki z ważnymi numerami alarmowymi oraz inne gadżety. Dorośli uczestnicy zabawy bardzo chętnie zakładali alkogogle, w których na trzeźwo można zobaczyć, jak widzi świat osoba pod wpływem alkoholu. Dla wielu było to zaskoczenie i jednocześnie okazja do refleksji, jak dalece przestajemy kontrolować siebie i swoje otoczenie mając w organizmie już jeden promil alkoholu. Nieporadne próby wykonywania w alkogoglach slalomu między pachołkami wywoływały salwy śmiechu – również u samych próbujących. Dla dzieci mieliśmy „autochodzik”, który wprowadza najmłodszych w świat zasad ruchu drogowego i uczy bezpiecznych zachowań na ulicy. Wszystkich śmiałków, małych i dużych, nagradzaliśmy upominkami. Nad wszystkim czuwał oczywiście lew Leoś, który częstował cukierkami i budził wiele pozytywnych emocji nie tylko u dzieci. Jak przyznała jedna z odwiedzających nas pań, puszysta powierzchowność Leosia i jego powłóczyste spojrzenia sprawiały, że czuła się ona… podrywana! Bardzo ucieszyło nas zaufanie, okazane przez mała Hanię, która w tłumie zgubiła tatę. Dziewczynka była przerażona, lecz nie miała wątpliwości, kogo poprosić o pomoc. Dzięki szybkiej akcji strażników, kilka chwil później Hania znów była spokojna, blisko swojego taty! Przez pewien czas gościliśmy w naszym namiocie policjantów z Komendy Miejskiej w Gdańsku, którzy też mieli dla gości festynu wiele atrakcyjnych upominków. Żeby je dostać, trzeba było wykazać się wiedzą o bezpieczeństwie. [gallery link="file" ids="10604,10605,10606,10607,10610,10609"]

„Autochodzik”, konkursy, zabawy i upominki były głównymi atrakcjami, przygotowanymi przez strażników na Sąsiedzki Festyn Rodzinny, który odbył się na dziedzińcu Szpitala Copernicus oraz Urzędu Miasta Gdańska. Najmłodsi mogli tam liczyć na mnóstwo słodyczy oraz specjalny program artystyczny. Dorośli chętnie korzystali z badań oferowanych przez punkt medyczny.

[gallery link="file" ids="10611,10612,10613"]

Festyn osiedlowy na terenie Ergo Areny również przebiegał pod hasłem bezpieczeństwa. Był tam nasz „autochodzik”. Strażnicy organizowali konkursy dotyczące odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Wręczali nagrody i upominki, zapraszali też wszystkich chętnych do obejrzenia wnętrza naszego radiowozu.

[gallery link="file" ids="10614,10615,10616"]
Niedziela, 1 czerwca

Wielki festyn pod hasłem „Gdańsk Dzieciom” odbył się w niedzielę na PGE Arenie Gdańsk. Na stadion przyszło ponad 60 tysięcy osób. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć! Ponieważ wśród organizatorów imprezy były: Zakład Komunikacji Miejskiej oraz Zarząd Transportu Miejskiego, na imprezie królowały pojazdy: nowoczesne i zabytkowe autobusy, wagon konnego tramwaju, wozy strażackie. Nasi funkcjonariusze zaprezentowali swoje służbowe samochody. Strażnicy zapraszali też najmłodszych do „autochodzika” i do udziału w konkursach wiedzy o bezpieczeństwie. Nie sposób było przeoczyć w tłumie lwa Leosia. Biorąc pod uwagę liczbę zrobionych z nim zdjęć, przyznać trzeba nieskromnie, że nasza maskotka bezapelacyjnie plasuje się w czołówce lokalnych celebrytów!

[gallery link="file" ids="10619,10620,10621"]

To nie koniec atrakcji, związanych z Dniem Dziecka. Już w sobotę, 7 czerwca straż miejska i policja zapraszają na wielką zabawę w oliwskim ogrodzie zoologicznym. Organizowany przez służby mundurowe festyn pod hasłem „Czekamy na lwy w naszym ZOO” rozpocznie się od godzinie 10:00.