Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Dwulatka mieszkała w namiocie z bezdomnymi

Autor: Andrzej Hinz
Gdy termometry pokazują coraz niższe temperatury, do stałych zadań strażników miejskich należy wspieranie osób bez dachu nad głową. W jednym z koczowisk na Zaspie mundurowi wraz z pracownikami MOPR-u zastali troje dorosłych i małe dziecko. Dziewczynka z trafiła do szpitala, a jej matką zajęła się policja.
obozowisko osób bezdomnych

Poniedziałek, 21 listopada. O godzinie 12:30 funkcjonariusze z Referatu III wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku pojechali sprawdzić koczowisko osób bezdomnych w okolicy al. Jana Pawła II. Istniało podejrzenie, że może tam przebywać małe dziecko.

Strażnicy zastali na miejscu trzy osoby, które siedziały w zamkniętym namiocie. Były agresywne i nie chciały z niego wyjść. Zaprzeczały także, że wśród nich przebywa małoletni. Mundurowi nie uwierzyli w ich zapewnienia i wezwali na miejsce patrol policji.

Po przyjeździe policjantów cała trójka nadal odmawiała współpracy, zapewniając, że są sami w namiocie. W pewnej chwili otworzyli wejście i funkcjonariusze zauważyli, że jedna z kołder się rusza. Okazało się, że była pod nią ukryta dwuletnia dziewczynka. Dziecko było wyziębione i apatyczne.

Strażnicy niezwłocznie wezwali karetkę pogotowia. Do czasu przyjazdu wezwanych służb mundurowi okryli dziecko kocem termicznym. Po kilku minutach na miejscu był już zespół medyczny, który zaopiekował się dziewczynką. Według wstępnych badań dziecko miało infekcję dróg oddechowych i wymagało hospitalizacji. Dalsze czynności w sprawie przejęła policja.

Jak informuje podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku 24-letnia matka dwulatki została zatrzymana i doprowadzona do policyjnego aresztu. Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Zebrane w tej sprawie materiały zostaną także przekazane do sądu rodzinnego.

Za przestępstwo narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby, nad którą ma się obowiązek opieki, grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie bądźmy jednak obojętni wobec osób bezdomnych, które mogą potrzebować pomocy!

Wystarczy zadzwonić na numer 986 i przekazać nam informację. Można także skontaktować się z Samodzielnym Referatem Reintegracji MOPR w Gdańsku ul. Piekarnicza 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30) lub z Policją.