Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Dworzec Główny: kierowcy odczują poprawę

Dworzec Główny: kierowcy odczują poprawęW ciągu dwóch tygodni powinna zmienić się organizacja ruchu przed Dworcem Głównym PKP w Gdańsku. Tak ustalili z zarządcą obiektu przedstawiciele straży miejskiej, GZDiZ, ZTM oraz policji. Inicjatorami spotkania byli strażnicy miejscy. Zdaniem naszych funkcjonariuszy, obecne rozwiązania są mało przyjazne dla tych, którzy korzystają z przydworcowego parkingu. Po zmianach kierowcy powinni odczuć poprawę. Ma też być bezpieczniej.

Dworzec Główny: kierowcy odczują poprawęStrażnicy miejscy obserwują, co dzieje się przed Dworcem Głównym PKP i mają zastrzeżenia do obowiązującej tam organizacji ruchu. Kilka tygodni temu niemal na całym terenie wprowadzony został zakaz zatrzymywania pojazdów. Oznakowanie jest zgodne z prawem i nic nie stoi na przeszkodzie, by funkcjonariusze na wezwanie podejmowali tam interwencje - jednak zdaniem mundurowych, aktualne rozwiązanie w niewielkim stopniu uwzględnia potrzeby kogoś, kto musi zatrzymać auto przed dworcem. Kierowca, który przywozi pasażera i chce go zostawić przy hali dworcowej, albo jest skazany na płatne miejsce postojowe, albo łamie przepisy i naraża się na mandat. By zmienić ten stan rzeczy, strażnicy zainicjowali spotkanie, którego efektem będą korzystne dla kierowców zmiany.

We wtorek 7 marca z zarządcą Dworca Głównego PKP w Gdańsku spotkali się przedstawiciele: Straży Miejskiej w Gdańsku, Działu Inżynierii Ruchu oraz Działu Estetyzacji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Zarządu Transportu Miejskiego oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Zarządcy terenu zaproponowano rozwiązania, które polepszą sytuację komunikacyjną przed dworcem i poprawią bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Wpłyną też korzystnie na estetykę otoczenia.

Dworzec Główny: kierowcy odczują poprawęSprzed wejścia głównego znikną betonowe słupki, pomalowane w żółto-czarne paski. W zamian pojawią się tam dwa bezpłatne i ogólnodostępne miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Wyznaczone zostaną też przynajmniej cztery dodatkowe miejsca, na których każdy będzie mógł zatrzymać swój pojazd. Jednak gdy postój potrwa dłużej niż jedną minutę, służby parkingowe dworca pobiorą od kierowcy opłatę – tłumaczy Leszek Syguła, inspektor ds. ruchu drogowego Straży Miejskiej w Gdańsku. Po negocjacjach z dzierżawcą parkingu zarządca dworca poinformuje, przez jak długi czas kierowcom wolno będzie korzystać z darmowego postoju na przydworcowym parkingu – dodaje.

Ustalono, że zmiany te zarządca wprowadzi w ciągu 14 dni.

Podczas spotkania ustalono również, że wyznaczające parking słupki zmienią kolor. Zostaną pomalowane na czarno, a wokół nich pojawią się białe linie, wytyczające skrajnie jezdni. Kiedy? To zależy od warunków atmosferycznych.