Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Dwie kolizje z udziałem rowerzystów

Dwie kolizje z udziałem rowerzystówKolejny raz apelujemy o ostrożność na ścieżkach rowerowych! Dochodzi na nich czasami do groźnych w skutkach kolizji i wypadków. Rowerzyści powinni uważać na auta i na pieszych. Kierowcy pojazdów oraz przechodnie muszą respektować prawa jednośladów na wyznaczonych dla nich drogach. W miniony czwartek w Gdańsku doszło do dwóch zdarzeń, w których ucierpieli rowerzyści.

Pieszy na ścieżce rowerowej

6 sierpnia, godzina 8:00. Przy Rondzie Ofiar Katynia patrol z Referatu II zauważył siedzącą na chodniku kobietę. Pomocy udzielała jej inna pani. Obok leżał rower. W pobliżu stał również jakiś mężczyzna. Strażników zainteresowała ta sytuacja, postanowili wyjaśnić co się wydarzyło.

Poszkodowana kobieta powiedziała, że jechała w kierunku Opery Bałtyckiej i w pewnym momencie w pobliżu przejścia dla pieszych, na ścieżkę tuż przed jej rower wtargnął przechodzień. Doszło do kolizji, 58-latka upadła na chodnik. Nie mogła z niego wstać i poruszać się o własnych siłach. Dokuczał jej silny ból lewej nogi w okolicy kolana. Świadkiem zdarzenia była inna kobieta, która widząc co się dzieje, natychmiast pospieszyła rowerzystce z pomocą. Wezwała też pogotowie ratunkowe.

Dwie kolizje z udziałem rowerzystówŚwiadek potwierdziła to, co mówiła poszkodowana: mężczyzna nie rozglądając się wszedł znienacka na ścieżkę przed nadjeżdżający rower. Tymczasem 24-letni sprawca, wciąż obecny na miejscu zdarzenia, widział to wszystko inaczej. Jego zdaniem, to kierująca jednośladem nie zachowała ostrożności i uderzyła w niego.

Kilka minut później przyjechał ratownik medyczny na motocyklu. Uznał, że poszkodowana musi trafić do szpitala. Jeszcze zanim pojawiła się karetka transportowa, strażnicy zabezpieczyli rower 58-latki - dokładnie tak jak życzyła sobie tego właścicielka jednośladu.

Mundurowi poprosili o wsparcie patrol z Wydziału Ruchu Drogowego. Dalsze czynności w tej sprawie przejęli policjanci. Strażnicy przekazali im informacje na temat okoliczności wypadku, wraz z dokumentacją fotograficzną.

Kolizja auta i roweru

Tego samego dnia (6 sierpnia) około godziny 12:20 mundurowi z Referatu I dowiedzieli się od przechodnia, że w rejonie ulicy św. Ducha są jakieś utrudnienia w ruchu. Natychmiast poszli we wskazanym kierunku.

Okazało się, że na skrzyżowaniu ulic św. Ducha i Koziej doszło do kolizji z udziałem samochodu i roweru. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy rozpoczęli już służbowe czynności, poprosili strażników o pokierowanie ruchem. Dzięki temu przejazd w tym rejonie był bezpieczniejszy, a na miejsce zdarzenia mogli dotrzeć bez większych problemów policyjni technicy, jak również karetka pogotowia.

Czytaj także: - Rowerzyści i biegacze, czyli trudna współpraca - Rowerzysto, nie lekceważ pieszych!