Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Dwa jeże ocalone

Autor: Andrzej Hinz
W odstępie kilku dni strażnicy pomogli małym jeżom. Jeden z nich zaklinował się w ogrodzeniu, a drugi, osłabiony po zimowej hibernacji siedział na trawniku jednej z nieruchomości we Wrzeszczu. Oba kolczaste maluchy trafiły do lecznicy.
jeż na rękach

Piątek, 31 marca. Kilka minut po godzinie 18:00 do strażników, którzy patrolowali okolice ulicy Gospody podszedł mężczyzna i poprosił o pomoc dla jeża który zaklinował się w ogrodzeniu pobliskiej posesji. Funkcjonariusze wspólnie z mężczyzną udali się we wskazane miejsce i uwolnili małego ssaka z pułapki. Następnie przewieźli jeżyka do lecznicy dla zwierząt przy ulicy Kartuskiej, gdzie pozostał na obserwacji.

Kilka dni wcześniej inny jeż także potrzebował pomocy. Na numer 986 zadzwoniła kobieta i powiedziała, że znalazła w swoim ogrodzie osłabionego jeża. Dyżurny wysłał na miejsce patrol strażniczek z Referatu Ekologicznego.

Podczas rozmowy okazało się, że wybudzony z zimowej hibernacji jeż siedział na trawniku przed posesją. Mały ssak miał problemy z chodzeniem i wyglądał na osłabionego. Ze względu na jego kondycję i utrzymujące się na zewnątrz niskie temperatury właścicielka posesji postanowiła się nim zająć. Zabrała jeża do domu, żeby nabrał sił po zimowej hibernacji. Kolczasty maluch także pojechał do lecznicy, a stamtąd po wykonanych badaniach został wypuszczony na wolność.

jeż.JPG

Uwaga na wędrujące jeże!

Kwiecień to dla jeży czas, kiedy budzą się z zimowego snu. Coraz częściej będzie je można spotkać wieczorem na terenach miejskich. Te największe ssaki owadożerne właśnie nocą są najbardziej aktywne i wychodzą z kryjówek w poszukiwaniu jedzenia. Potrafią wówczas przejść nawet dwa kilometry. Niestety często szukając padliny na ulicach, giną pod kołami aut. Kierowcy na próżno liczą na to, że zwierzę ucieknie na widok samochodu. Jeż w obliczu zagrożenia zostaje na swoim miejscu i zwija się w kłębek. Kolejnym zagrożeniem dla jeży są między innymi psy. Dlatego starajmy się zwracać większą uwagę, aby nasze czworonogi nie wchodziły tuptającym jeżom w drogę, a podczas spacerów trzymajmy je na smyczy. W ciągu dnia zwierzęta te kryją się pod liśćmi, w jamkach oraz ziemnych rozpadlinach. Zwracajmy na to uwagę, porządkując swoje działki czy ogródki.

rysunek instruktażowy
źródło: ostoja.gda.pl

W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus concolor ), którego spotkać można na terenie niemal całej Polski, oraz jeż Europejski lub zachodni (E. europaeus), którego wschodnia granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie.

Pamiętajmy! Jeże w Polsce są pod częściową ochroną, a trzymanie ich w domu jest prawnie zakazane.