Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Droga do szkoły musi być bezpieczna!

Droga do szkoły musi być bezpieczna!Do nowego roku szkolnego przygotowują się nie tylko uczniowie, ich rodzice i pedagodzy. Koniec sierpnia to zawsze czas podwyższonej gotowości także dla strażników. Jak co roku mundurowi rozpoczynają w tym okresie akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Tym razem swoje siły postanowiło połączyć 19 straży gminnych i miejskich z całego województwa pomorskiego. Kampanię edukacyjną, w której chodzi o bezpieczeństwo uczniów, przeprowadzą one wspólnie.

W akcji uczestniczą straże gminne z: Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z: Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu, Tczewa i Wejherowa. Przedstawiciele tych jednostek spotkali się w czwartek 18 sierpnia w Wejherowie, by ustalić plan działania i określić obowiązujące wszystkich standardy.

Zaczynamy od przeglądu infrastruktury

W tym tygodniu strażnicy gminni i miejscy skontrolują okolice szkół, które zlokalizowane są na ich terenach. Sprawdzą oznakowanie przejść dla pieszych, widoczność, stan chodników, barierek, ogrodzeń i innych zabezpieczeń. Jeśli stwierdzą jakiekolwiek zagrożenia lub zaniedbania, poinformują o nich zarządców terenu. Będą też wnioskować o jak najszybsze usunięcie nieprawidłowości i pilnować czy osoby odpowiedzialne dopełniły swoich obowiązków.

Pierwszy dzwonek w towarzystwie strażnika

Rankiem 1 września obok wytypowanych szkół pojawią się patrole straży gminnych lub miejskich. Mundurowych można będzie spotkać przy przejściach dla pieszych, a także w innych miejscach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla idących do szkoły maluchów. Funkcjonariusze będą przeprowadzać dzieci przez jezdnię, promować bezpieczne zachowania, edukować, tłumaczyć i odpowiadać na pytania. Strażnicy zareagują też stanowczo, jeśli będą świadkami wykroczeń popełnianych przez kierowców.

[gallery link="file" columns="1" ids="14693"]

W szkołach natomiast zorganizowane zostaną spotkania z uczniami. Mundurowi przypomną im podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz prezentacji, pogadanek i dyskusji będą też gry, zabawy oraz konkursy. Nie powinno zabraknąć drobnych upominków i niespodzianek. Każda ze straży uczestniczących w akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przygotowuje je we własnym zakresie.

Ta część kampanii będzie realizowana w gminach i miastach przez ponad dwa tygodnie, do piątku 16 września.

W Gdańsku zaskoczeniem dla maluchów może okazać się Lew Leoś, który odwiedzi niektóre przejścia dla pieszych obok szkół, by przeprowadzić dzieci na drugą stronę jezdni. Nasza strażowa maskotka będzie też miała dla maluchów odblaski i inne gadżety.

Referat Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku realizuje w szkołach zajęcia z dziećmi i młodzieżą przez cały rok. Wśród programów adresowanych do najmłodszych są: "Bezpieczne dzieciństwo", "Autochodzik", "Postępowanie ze zwierzętami" i "Bezpiecznie na rowerze".

W 2015 roku gdańscy strażnicy przeprowadzili w sumie 2476 lekcji, w których uczestniczyło 44 455 uczniów. Rok wcześniej odbyło się 2129 spotkań dla 39 231 osób.

Aby umówić się z mundurowymi na zajęcia, trzeba zadzwonić pod numer telefonu 58 301 30 11 wew. 116.

Nad wszystkim czuwa Prefektura

Droga do szkoły musi być bezpieczna!Wspólna kampania „Bezpieczna droga do szkoły”, w której uczestniczy 19 straży z całego regionu, jest pierwszym przedsięwzięciem Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Została ona powołana w czerwcu przez przedstawicieli tych straży, które widzą potrzebę zacieśnienia współpracy między jednostkami. Główne cele działania to: podejmowanie przedsięwzięć o charakterze regionalnym, organizowanie wspólnych szkoleń dla funkcjonariuszy, inicjowanie zmian w zakresie uprawnień straży gminnych i miejskich oraz integrowanie środowiska.

Prefektem jest Leszek Walczak, Komendant Straży Miejskiej w Gdańsku. Jego zastępcami są: Roman Świrski, Komendant Straży Miejskiej w Rumi oraz Krzysztof Lisakowski, Komendant Straży Gminnej w Kościerzynie.

Udział w pracach Prefektury jest dobrowolny. Do grona jej członków może dołączyć w dowolnym momencie każda pomorska straż.