Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Czy stosujemy się do aktualnych nakazów? Sprawdzali to strażnicy miejscy

Autor: Marta Drzewiecka
859 kontroli, 11 mandatów, 20 pouczeń to efekt pracy mundurowych, którzy wczoraj sprawdzali, jak wygląda przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w różnych punktach naszego miasta. Funkcjonariusze kontrolowali między innymi sklepy, restauracje i środki komunikacji miejskiej.
Strażnicy miejscy sklep spożywczy płyn do dezynfekcji artykuły spożywcze ekspedientka.JPG

Czwartkowe działania były odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wzięło w nich udział 17 patroli straży miejskiej. Mundurowi kontrolowali galerie handlowe i mniejsze sklepy, lokale gastronomiczne, punkty usługowe i środki komunikacji miejskiej. Sprawdzali, czy przebywające w nich osoby stosują się do obowiązujących wymogów sanitarnych i używają środków ochrony osobistej.

Strażnicy przeprowadzili 859 kontroli. Wystawili 11 mandatów, pouczyli 20 osób, sporządzili dwie wnioski o ukaranie do sądu i jedną notatkę urzędową do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

Do przeważającej większości kontrolowanych miejsc mundurowi nie mieli uwag. Zarówno sprzedawcy, jak i klienci placówek handlowych mieli założone maseczki i nie było problemu z zachowaniem dystansu. Podobnie rzecz się miała w restauracjach i lokalach usługowych. Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim Śródmieście ze szczególnym uwzględnieniem Traktu Królewskiego i terenu Jarmarku św. Dominika, a także okolice pasa nadmorskiego.

Podobne działania będziemy przeprowadzać częściej. Warto jednak podkreślić, że strażnicy na co dzień zwracają uwagę na egzekwowanie aktualnie obowiązujących nakazów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Strażnicy miejscy przystanek komunikacji miejskiej tramwaj ulica wiadukt przechodnie.JPG

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nadal obowiązuje stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Kluczowe zasady bezpieczeństwa, które należy stosować, to między innymi:

  • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia); osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie; osoby, które zasłaniają usta i nos.
  • Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Należy nosić maseczkę lub w inny sposób zakryć twarz w przestrzeni otwartej, gdy nie można zachować 1,5 metra odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej np.: w sklepach, w komunikacji zbiorowej.