Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Czy Dolny Wrzeszcz po rewitalizacji stał się bardziej bezpieczny?

18 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się spacer ulicą Wajdeloty zakończony dyskusją ewaluacyjną. Wśród poruszanych tematów mogą pojawić się kwestie związane z poczuciem bezpieczeństwa po zakończeniu prac rewitalizacyjnych.

Trwająca rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza radykalnie odmieniła oblicze ulicy Wajdeloty. Pojawiły się nowe elementy tzw. małej architektury m.in. latarnie, ławki, brukowana nawierzchnia oraz odświeżone elewacje budynków. Uczestnicy spotkania ewaluacyjnego będą zastanawiać się nad tym czy zmiany, które zaszły w ostatnim czasie, wpłynęły w jakikolwiek sposób na ludzi, którzy korzystają z ulicy Wajdeloty.

Wydarzenie inspirowane jest publikacją Jane JacobsŚmierć i życie wielkich miast Ameryki”. Wg. autorki to ulica decyduje przede wszystkim o jakości życia mieszkańców. Podstawową ludzką potrzebą, która warunkuje pojawienie się innych bardziej wysublimowanych, jest poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczna ulica ma wyraźnie rozgraniczone dwie przestrzenie: prywatną i publiczną, z szerokim chętnie użytkowanym chodnikiem. To co dzieje sie na chodniku powinno być obserwowane przez okolicznych mieszkańców - przyjazna architektura ma fronty domów zwrócone w stronę ulicy. Czynnikiem mającym olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jest obecność ludzi i dlatego bezpieczna ulica powinna być miejscem, które zaspokaja różnorakie potrzeby mieszkańców. Widok ludzi realizujących swoje potrzeby działa jak magnes i przyciąga kolejnych, wzmacniając tym samym porządek publiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Program wydarzenia:
  • 17.00 Spacer z przewodnikami i przewodniczkami po ul. Wajdeloty (zbiórka przy rondzie)
  • 18.15 społeczna dyskusja o efektach rewitalizacji w II LO w Gdańsku, ul. Pestalozziego 7 (boczna sala)
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Ewaluacja partycypacyjna ulicy Wajdeloty