Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Cześć i chwała bohaterom
Autor: Andrzej Hinz
Uroczystości z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W sobotę 15 lutego przy kwaterze zmarłych w Gdańsku żołnierzy tej formacji zbrojnej spotkali się między innymi: kombatanci, harcerze, przedstawiciele miasta, wojska i duchowieństwa oraz uczniowie z gdańskich szkół. W wydarzeniu brali również udział strażnicy miejscy.
Warta Honorowa

Podczas ceremonii przemawiali między innymi dr Janusz Marszalec, z-ca dyrektora Muzeum Gdańska oraz prof. Jerzy Grzywacz, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W imieniu prezydent Gdańska przemawiała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Teresa Wasilewska. W swoim przemówieniu zwróciła się do obecnej na spotkaniu młodzieży. Apelowała między innymi o to, żeby młodzi ludzie nie zapominali o bohaterach z AK i w przyszłości nadal czcili ich pamięć.

78 rocznica Armii Krajowej

W obchodach rocznicowych wzięła również udział delegacja Straży Miejskiej w Gdańsku. Funkcjonariusze wraz z przybyłymi gośćmi zapalili znicze na grobach żołnierzy.

78 rocznica AK

Przebieg obchodów zabezpieczał między innymi patrol straży miejskiej. Ceremonia przebiegła bez zakłóceń. Więcej o przebiegu uroczystości można przeczytać na www.gdansk.pl

 

 

***